V košickom Hniezde záchrany našli zdravé bábätko
Do hniezda záchrany niekto vložil 20. mája o 12.15 hod. dieťa. O pár minút neskôr už bola chlapčekovi poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť zdravotníkmi na Neonatologickom oddelení, v areáli na Rastislavove 43.
„Po príchode bábätka na naše oddelenie sme ho hneď merali, vážili, spísali všetky potrebné údaje a môžem skonštatovať, že dieťatko je v dobrom zdravotnom stave. Jeho predpokladaný vek je 5-6 dní. Tým, že svet stále trápi koronavírus a my nevieme, kde sa bábätko narodilo, odobrali sme mu aj vzorky na vyšetrenie ochorenia COVID-19. Našťastie boli negatívne,“ uviedla primárka oddelenia Iveta Kostelníková.
Chlapček mal pri preberaní 2 360 gramov a 45 centimetrov. Je zdravý, pekne papká a teší sa na nový domov.
Naposledy v roku 2018
„Naši zdravotníci hneď po nájdení bábätka kontaktovali sociálnu sestru, ktorá následne postúpi túto informáciu Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a matričnému úradu. Úrad bude teraz zodpovedný za umiestnenie bábätka do náhradnej rodiny. Jeho biologickí rodičia už nemajú možnosť cez nemocnicu získať dieťatko späť, v prípade záujmu musia komunikovať so spomínaným úradom,“ ozrejmila Ivana Vaněková, hovorkyňa Univerzitenej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach.
Hniezdo záchrany funguje v košickej nemocnici od roku 2005. Spolu tu zatiaľ matky priniesli 17 detí, z toho 11 chlapcov a 6 dievčat. Naposledy sa tak stalo 30.7.2018.
[ad][/ad]Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.