Župné stredné školy ostávajú zatvorené
Stredné školy, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj, zostávajú zatvorené do konca týždňa.
Vyučovanie na všetkých župných školách bolo prerušené už v pondelok 9. marca a dnes.
Zbierajú informácie
Keďže boli prvý marcový týždeň na východe Slovenska jarné prázdniny, kraj chcel zozbierať informácie o pobyte študentov a zamestnancov počas voľných dní.
„Na základe týchto informácií vieme, že v rizikovej oblasti s výskytom nového koronavírusu, bol každý desiaty študent alebo zamestnanec župnej strednej školy. Hlásili pobyt v Rakúsku, Taliansku, Nemecku, Francúzsku, ale aj v Thajsku či Kórey. Vysoké percento strávilo prázdniny v susedných krajinách, alebo mali kontakt s osobami s pozitívnou cestovateľskou anamnézou. Okrem preventívnych opatrení, ktoré od minulého týždňa prijímame, je naším cieľom aj ochrana verejného zdravia. Z toho dôvodu prerušujeme vyučovací proces na našich stredných školách do piatka 13. marca,“ informoval predseda KSK Rastislav Trnka.
[ad][/ad]Zatvorených bude 70 škôl
V krajine s výskytom nákazy bolo počas jarných prázdnin 1 775 žiakov a zamestnancov, v priamom kontakte s osobou, ktorá navštívila takú krajinu bolo 501 ľudí. Opatrenie Košického kraja vychádza aj z podnetov rodičov, ktorí sa na zriaďovateľa obracali so žiadosťou o prerušenie vyučovacieho procesu do konca týždňa.
Celkovo ostane zatvorených 70 škôl a školských zariadení, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj, vrátane stredoškolských internátov. Žiaci by sa do škôl mali vrátiť v pondelok 16. marca.
Poskytnú aj poradenstvo
Od utorka 10. marca sú zároveň zatvorené aj všetky kultúrne zariadenia, ktorých zriaďovateľom je župa. Týka sa to 23 múzeí, knižníc, galérií, osvetových stredísk aj hvezdární. Úrad KSK zároveň obmedzil prevádzku Kancelárie prvého kontaktu, ktorá poskytuje sociálne poradenstvo. Od utorka poskytuje občanom služby telefonicky na čísle 055/72 68 289, alebo emailom na [email protected].
„Všetky opatrenia, ktoré sme prijali, sú preventívneho charakteru. Chceme, aby obyvatelia nášho kraja nemali dôvod na obavu. Keďže bol v našom kraji potvrdený pozitívny prípad nákazy koronavírusom, robíme všetko preto, aby sme zabránili jeho ďalšiemu šíreniu. Situáciu budeme ďalej monitorovať a vyhodnocovať,“ dodal Trnka.
• Základné a materské školy zostávajú otvorené. Prázdniny budú mať žiaci v tých školách, kde chorobnosť a absencie prevýšili hranicu 30 percent.
• Prerušenie prevádzky škôl z dôvodu zvýšenej absencie detí alebo žiakov na základe pokynu RÚVZ v Košiciach
• Do 14. 3. budú zatvorené materské školy na Budapeštianskej 3, Šafárikovej triede 4 a základná škola na Hroncovej 23.
• Od zajtra (streda 11. 3.) do nedele (15. 3.) nebudú v prevádzke materské školy na Budapeštianskej 1, Viedenskej 34, B. Němcovej 4, Turgenevovej 7, Cottbuskej 34, Galaktickej 11 a Muškátovej 7. Rozhodnutím starostu MČ Košice Staré Mesto budú zatvorené aj všetky materské školy v tejto mestskej časti (Hrnčiarska 1, Jarná 4, Park Angelinum 7, Rumanova 4, Tatranská 23 a Zádielska 4).
• Chrípkové prázdniny budú v základnej a materskej škole na Masarykovej 19/A a na základných školách Mládežnícka 3 – Košice Šaca, Park Angelinum 8, Staničná 13 a Tomášikova 31.
• Vyučovať sa tiež nebude ani v Jazykovej škole na Užhorodskej 8.
[article slug=”peter-pellegrini-pocet-nakazenych-koronavirusom-na-slovensku-stupol-na-sedem”][/article]
Čítajte aj:
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Vianočné trhy na Hlavnej ulici sú opäť tu a s nimi aj vôňa škorice, vína a pečených dobrôt. Kým atmosféra láka ľudí do ulíc, mnohých zaujíma predovšetkým to, ako sa tento rok zmenili ceny. Pozreli sme sa preto priamo do stánkov a pripravili aktuálny prehľad toho, v akých cenách sa pohybujú najobľúbenejšie vianočné pochúťky a nápoje.
Neubehol ani mesiac od čelnej zrážky dvoch rýchlikov v Jabloňove nad Turňou pri Rožňave, a na druhej strane krajiny došlo k ďalšej šokujúcej zrážke vlakov. Na trati medzi Svätým Jurom a Pezinkom v nedeľu 9. novembra do seba narazili dva vlaky. Oba smerovali na bratislavskú hlavnú stanicu. Zrážka sa stala na najmodernejšej časti železnice na Slovensku chránenej zabezpečovacím systémom ETCS (European Train Control System).
Vláda SR na svojom stredajšom zasadnutí s pripomienkami schválila návrh Akčného plánu zvýšenia bezpečnosti železničnej dopravy na Slovensku, ktorý na rokovanie predložil minister dopravy. Súčasťou uznesenia je séria úloh súvisiacich s prípravou a realizáciou projektov európskeho vlakového zabezpečovacieho systému ETCS a s povoľovaním modernizačných stavieb financovaných z Programu Slovensko a európskeho nástroja CEF.

