Imunitu dokáže posilniť spánok, sauna aj smiech
Okrem správneho stravovania má na posilňovanie imunity pozitívny vplyv aj dostatok spánku, otužovanie či optimizmus.
Katarína Blažová z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave pripomenula, že pre odolnosť organizmu je rovnako potrebný aj šport.
Stačí aj obyčajná prechádzka
„Je preukázané, že stres, hlavne dlhodobý, dokáže oslabiť imunitu, preto je dôležité, aby sme sa dokázali odreagovať, hoci len obyčajnou prechádzkou na čerstvom vzduchu. Ideálnou kombináciou je relax formou športu, pretože pravidelná pohybová aktivita trvajúca 30 až 40 minút, vykonávaná tri- až päťkrát v týždni, výrazne zvyšuje výkonnosť imunity,“ uviedla.
Rovnako dobrý vplyv na stav obranyschopnosti má podľa jej slov otužovanie a saunovanie. Ľudské telo tak podľa Blažovej lepšie zvládne prechody z vykúrenej miestnosti do chladného počasia a naopak. Saunovanie sa podľa jej slov odporúča raz do týždňa, ale vhodné je aj striedanie teplej a chladnej sprchy.
Doplnila, že samozrejmosťou by malo byť vytvorenie priestoru na príjemne strávené chvíle s rodinou a priateľmi, kde by nemal chýbať smiech.
Fajčenie, alkohol i podcenená hygiena
Ako uviedla lekárka Mária Stankovská, za oslabenie ľudskej obranyschopnosti môžu byť zodpovedné stresové situácie, fajčenie, alkohol, nedostatočný príjem vitamínov, nedostatok spánku, nesprávne obliekanie, ale aj podcenená osobná hygiena.
Posilneniu imunity podľa lekárky pomôže aj úplné vylúčenie fajčenia a požívania alkoholických nápojov, ktoré výrazným spôsobom znižujú jej funkciu. Naopak, žiaduci je vyšší príjem tekutín ako čistá voda alebo čaj.
Vítaminy a antioxidanty
Najdôležitejšou zásadou je podľa lekárky príjem vitamínov, a to predovšetkým vitamínov C, A a E. Tie sú obsiahnuté v potravinách ako mrkva, sladké zemiaky, citrusové ovocie, brokolica, špenát, orechy.
Rovnako dôležité sú aj antioxidanty nachádzajúce sa vo výrazne sfarbenom ovocí a zelenine, akými sú napríklad čučoriedky, avokádo, červená repa a pod.
Netreba zabúdať ani na vhodné obliekanie do chladného počasia, ktoré ľudia často podceňujú a privodzujú si tak zbytočne rôzne ochorenia. „Najviac tepla uniká človeku cez hlavu a ruky. Tie by mali byť preto v chladnom počasí zakryté,“ mieni Stankovská.
V neposlednom rade je podľa lekárky nevyhnutné dodržiavať správnu osobnú hygienu, najmä dôkladné umývanie rúk.
[ad][/ad]