Karanténne otázniky…
Od začiatku marca nemajú Košice vyriešenú karanténu pre túlavé zvieratá. Bližšie k vyriešeniu problému, ktorý je podľa mnohých porušovaním zákona, nie je mesto ani po poslednom mimoriadnom zastupiteľstve.
Mesto malo do konca februára uzatvorenú zmluvu na odchyt túlavých zvierat so súkromnou firmou. Od marca však tieto služby mestu neposkytuje. Priamo na rokovaní zastupiteľstva sa k situácii vrátil poslanec Zdenko Lipták.
Pýtal sa primátora, čo mieni robiť v otázke karantény pre zvieratá, pretože dnes ju nemá a fakticky tak koná v rozpore so zákonom. Ten totiž priamo ukladá samosprávam miest a obcí spomínané služby zabezpečiť.
Jaroslav Polaček poslancovi odpovedal, že mesto nekoná mimo zákona. Záleží vraj na tom, kto ako číta spomínané právne ustanovenie. „Chcel by som vážne vedieť, kde končia psíky, ktoré nemajú čip a teda majú nezistiteľného majiteľa?“ pýtal sa následne Z. Lipták.
[ad][/ad]Bez odpovedí
Na počet odchytených psov a na ďalší postup, ktorý v súčasnosti nasleduje po ich odchyte, sme sa pýtali mestskej polície. Na výklad zákona, ktorý spomínal na zastupiteľstve primátor, sme sa zas pýtali na magistráte. Odpovede sme zatiaľ nedostali.
Podľa vyhlásení, ktoré v minulosti zazneli z úst hovorcu Vladimíra Fabiana, mesto v súčasnosti hľadá firmu, ktorá by mala k dispozícii vhodnú karanténu vyhovujúcu prísnym predpisom. V reportáži, ktorú minulý týždeň odvysielala verejnoprávna televízia, zazneli informácie, že v priebehu februára, keď ešte zabezpečoval odchyt a karanténu súkromník, zachytili 13 zatúlaných zvierat, v januári ich bolo ešte viac. Tie, ktoré mali čip, vrátili majteľom, nezačipované skončili v karanténe. Od začiatku marca má na starosti odchyt túlavých zvierat mestská polícia.
Tá podľa informácií z reportáže tvrdí, že odvtedy nechytila žiadneho psa bez čipu. Zmizli úplne z mesta? A keby sa taký pes objavil, čo s ním polícia urobí, keď nemá karanténnu stanicu?
Pomáha sponzor
Osud zatúlaných zvierat, najmä psíkov, teraz v meste závisí najmä od dobrovoľníkov a ich zariadení. Najväčším z nich, ktoré pomáha, ako vie, je útulok pre zvieratá v Haniske pri Košiciach.
„My nemôžeme robiť odchyt, to je na mestskej polícii. Viem, že na odchyty mestskí policajti naozaj boli. Túlavých psíkov je stále dosť, my máme v útulku plno. Riešime to tak, že ich dávame do dočasnej starostlivosti a ak sa uvoľní miesto, tak idú do útulku. Samozrejme, že až po potrebnej vakcinácii,“ hovorí riaditeľka útulku Romana Šerfelová.
Podľa jej slov je súčasná situácia absolútne nevyhovujúca, zákon totiž povinnosti samosprávy určuje jasne. Dobrovoľníci teraz v tejto oblasti v podstate suplujú mesto.
„S pomocou sponzora sa snažíme vybudovať karanténu v našom útulku. Bez sponzorskej pomoci by sme na to nemali prostriedky. Nejaké povolenia sme už dostali, veľa však bude záležať od prístupu a rýchlosti úradov. Zatiaľ neviem odhadnúť, kedy by mohla naša karanténa fungovať,“ hovorí zapálená ochrankyňa zvierat.
Času mali dosť
V priebehu tohto týždňa sa podľa vlastných slov po tom, čo sa jej v piatok ozvali, má stretnúť s primátorom a dúfa, že sa niečo v tejto oblasti pohne dopredu.
„Zachytil som v médiách primátorovo vyjadrenie, že v súčasnosti počas koronakrízy je prvoradé postarať sa o ľudí. To je bezpochyby pravda, ale na to, aby vyriešilo problém s odchytom zvierat, karanténou a ich umiestnením, malo vedenie dosť času. Bohužiaľ, musím skonštatovať, že mesto sa na to doslova vykašlalo,“ myslí si milovník psov a exposlanec Henrich Burdiga, pre ktorého bola práve spomínaná situácia jedným z dôvodov, pre ktoré sa vzdal poslaneckého mandátu.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Prvý ročník preteku Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon priniesol úspech pre štafetový tím reprezentujúci mesto Košice.
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.