Zbavte sa novoročnej depresie
Podľa prieskumov je január mesiacom, v ktorom viacerí ľudia zažívajú depresie. Nasleduje po sviatočnom období, ktoré sa spája s dovolenkou, prázdninami, no tiež stresom, ktorý človeka dokáže poriadne vyčerpať. Počasie v tomto mesiaci nepatrí medzi najslnečnejšie a rozhodne ani medzi najteplejšie. Pociťujeme určitý diskomfort, sme unavení a navyše, blíži sa polročné vysvedčenie… Ako toto obdobie zvládnuť?
Prechod z veselého vianočného obdobia, počas ktorého majú ľudia dlhé voľno, oddychujú, bavia sa, veľa jedia a pijú, alebo si dovolia lenivosť, do začiatku dlhého, tmavého a studeného januára môže na niekoho pôsobiť deprimujúco. Pre fenomén novoročnej depresie či pocitov úzkosti na začiatku nového roka zatiaľ odborníci nemajú jednoznačné vysvetlenie. Takýto stav môže mať viacero príčin.
Z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) z rokov 2008 až 2018 vyplýva, že práve január patrí medzi mesiace, počas ktorých sa u mužov na Slovensku vyskytlo najviac prípadov pokusov o samovraždu. Pravé dôvody tejto skutočnosti však zatiaľ neboli definované ani jasne kauzálne potvrdené. Preto podľa slov odborníkov ide stále len o úvahy, náčrty či predpoklady.
[ad][/ad]Nával povinností a stresu
Po vianočnom i silvestrovskom období prichádzame opäť do práce či školy. Musíme skoro ráno vstávať, pripravovať sa na úlohy, prezentácie či testy a môžeme ľahko opäť zapadnúť do stereotypu pracovných dní. Pre študentov ide o kritické obdobie, či už sa im na základnej a strednej škole blíži polročné vysvedčenie, alebo sa vysokoškoláci pripravujú na úspešné ukončenie zimného a začiatok letného semestra.
Problémom psychických ťažkostí môže byť tiež zlá finančná situácia najmä v rodinách, ktoré veľké úspory minuli na vianočné darčeky a celkové vytvorenie sviatočnej atmosféry vo svojich domovoch. Prázdnotou môžu tiež dýchať peňaženky cestovateľov, ktorí si počas decembrového voľna užili dovolenku, wellness, chatu či poriadnu lyžovačku.
Alkohol a zlé počasie
Okrem toho, ďalšie voľno je v nedohľadne. Aj pitie väčšieho množstva alkoholu v čase Vianoc a Silvestra môže byť príčinou depresívnych stavov. „Alkohol je známy vyvolávač depresií v čase, keď jeho účinok doznieva alebo ešte pár dní po tom,“ vysvetľuje Stanislava Knut z Ligy za duševné zdravie.
Jedným zo spúšťačov januárových problémov je aj nepriaznivé počasie. Vstávame do tmy a v tme chodíme aj domov. Na náš organizmus pôsobí málo slnečného žiarenia. Navyše sú dni krátke, takže môžeme mať pocit, že toho stíhame urobiť menej, než počas letných dní. To však môže byť skutočne individuálne vnímanie.
Nereálne predsavzatia
Odborníci poukazujú aj na to, že existuje pomerne výrazná spoločenská požiadavka na novoročné predsavzatia. Mnohí ľudia si ich dávajú, no často sú nereálne, alebo ťažko dosiahnuteľné. Prinášajú človeku pocity neistoty, či sa mu ich vôbec podarí dodržať. Môžu vyvolávať stres a nepokoj ešte pred tým, než sa ich vôbec snažíme plniť.
„Ľudia majú obavy sa do toho pustiť, neveria si, prípadne začnú, ale z neúspechu sú ešte viac frustrovaní. Fenomén novoročných predsavzatí nemá väčší význam, neprináša skutočnú zmenu, väčšinou je to iba pokus o jednu z mnohých zmien,“ upozorňuje Stanislava Knut.
Za najdôležitejšie pri riešení takýchto nepríjemných psychických stavov považuje to, aby človek nezostal so svojimi problémami sám. Dôležité je s niekým si o svojich pocitoch pohovoriť, zdieľať svoje utrpenie a nehanbiť sa vyhľadať pomoc. Podstatné je tiež uvedomiť si, že každé utrpenie má svoj koniec a nie je nekonečné. Prízvukuje, že je dôležité si uvedomiť, že veci sa môžu zlepšiť, že existuje reálna nádej a na každý problém vždy existuje riešenie.
(TASR, SZ)
Sťažnosť na pochmúrnosť januárových dní vám náladu rozhodne nezlepší. Skúste sa na ne pozrieť z iného konca, pozitívne. Myslite na to, že svojimi negatívnymi poznatkami rozširujete nepríjemnú atmosféru aj medzi ostatných, či už znepríjemnite deň svojim kolegom, spolužiakom, susedom alebo rodine. Obzvlášť držte na uzde svoj jazyk, ak máte deti. Tie totiž od vás názory pochytia. Ak nemáte radi zimu či dážď, nebudú ich mať rady ani ony. Ak ste frustrovaní z toho, že je vonku zamračené a nechce sa vám vstať z postele, tobôž ísť von, s frflaním o počasí neprinútite ísť do školy ani svoje deti. Skúste to naopak a hľadajte na danej situácii niečo pozitívne. Svojim deťom napríklad povedzte, že je skvelé počasie na skákanie v kalužiach s gumákmi alebo na stavanie snehuliaka. Nekazte spontánnu detskú radosť. Ukážte im pozitívny prístup k naoko negatívnym dňom a naučte ich tešiť sa z maličkostí.
Zlé známky na vysvedčení neznamenajú koniec sveta
Blíži sa polročné vysvedčenie a mnohí žiaci sa trápia so známkami. Ťažiť to však môže aj rodičov najmä vtedy, ak si myslia, že ich deti majú na viac. Sú inteligentné a doma šikovné. Obvinenia tak často padajú na učiteľov…
Niektorí si však pripúšťajú aj vlastný diel viny. Môžu mať pocit zlyhania alebo nedostatočnej výchovy. Ak chcete svojim deťom s učením pomôcť, môžete sa inšpirovať niekoľkými tipmi. Docieliť nemusíte samé jednotky, ale radosť učiť sa. Skúste svoje ratolesti priviesť k pozitívnemu mysleniu a odstrániť tak napätie nielen z nich, ale aj z celej rodiny.
Vhodný časopriestor
Dôležité je vybrať na učenie ideálny čas. Ktorý je ten správny? To už spoznáte sami na základe toho, ako dobre svoje dieťa poznáte. Každé je iné. Všeobecne však platí, že žiak potrebuje po príchode zo školy dávku oddychu a zábavy. Je dobré ho preto hneď nenútiť písať si domáce úlohy. Doprajte mu hodinku, dve a potom sa príprava na vyučovanie môže začať. Ak je toho viac, vhodné sú tiež prestávky, rovnako ako v škole, približne desať minút.
Pri otázke priestoru na učenie by ste sa mali ako rodič zamyslieť, či má vaše dieťa dostatočne presvetlenú izbu, primeraný stôl, stoličku a všetky potrebné písacie potreby. Dieťa by počas učenia nemalo mať dohľad na televíziu či hry, ktoré by ho rozptyľovali. Atmosféru môžete doladiť pustením príjemnej inštrumentálnej hudby, ktorá podporuje koncentráciu.
[ad2][/ad2]Čaj na učenie
Sústredenosť môžu posilniť aj bylinkové čaje. Niektoré ich kombinácie sa predávajú pod názvami ako čaj na učenie. Pri starších žiakoch môžete skúsiť maté v kombinácii s ginkom. Tento nápoj dodá energiu na štúdium a posilní tiež pamäť.
Akýkoľvek chutný nápoj či dezert môže v žiakovi evokovať príjemnú atmosféru. Väčšina dospelých dobre vie, ako sa pracuje alebo číta pri obľúbenej káve. Vo veku, keď ju vaše dieťa ešte nepije, mu môžete pripraviť napríklad horúcu čokoládu.
Motivujte darom
Obdarovať dieťa za vysvedčenie je to, na čo sa deti po polročnej snahe veľmi tešia. Že dostanú vytúženú vec, však berú ako samozrejmosť a nie niečo, čo by sa malo odvíjať od ich známok. Ak tak urobíte, nemotivujete svoje ratolesti k zlepšeniu, obdarujete ich skrátka len za to, že chodia do školy.
Lepšie bude, ak zistíte, po akom dare vaše dieťa najviac túži, a sľúbite mu ho práve za lepšie známky. Ak to urobíte pred celou rodinou, môže to v ňom vyvolať väčšiu snahu o dosiahnutie lepších výsledkov. Bude sa snažiť dokázať aj ostatným, čoho je schopné.
Pri takejto motivácii je však dôležité sa dieťaťu nevyhrážať, nekarhať ho výstražne vopred a neobmedzovať ho príliš v obľúbených aktivitách. K daru, ktorý ho naozaj poteší, pripojte vždy niečo malé, čo využije práve v škole. Môže to byť čokoľvek od písacích potrieb cez zápisník až po encyklopédiu.
[ad3][/ad3]