Podvodníci sfalšovali podpis nebohého exšéfa stavebného úradu
AKTUALIZOVANÉ
Dve falošné rozhodnutia Stavebného úradu mesta Košice objavili v závere minulého týždňa úradníci. Primátor Jaroslav Polaček neváhal a obidva prípady sú už v rukách orgánov činných v trestnom konaní.
Na jednom z falošných dokumentov sa objavil dokonca aj podpis dnes už nebohého vedúceho referátu Stavebného úradu na magistráte Petra Garaja. Dátum uvedený na listine však naznačoval, že by ju P. Garaj musel podpísať už po smrti…
„Zostal som v šoku a rozhorčený, keď som sa o tom dozvedel. Pravidlá musia platiť pre každého, preto som podal trestné oznámenia,“ rozohnil sa včera J. Polaček.
[ad][/ad]Nedeľa im neprekážala
Prvý prípad sa týkal vydania rozhodnutia o zmene v užívaní časti stavby na Moyzesovej ulici. Košický Regionálny úrad verejného zdravotníctva požiadal stavebný úrad, aby overil žiadosť o uvedenie priestorov do prevádzky, ktorú predkladala košická spoločnosť.
Okrem toho, že účastník konania doložil rozhodnutie bez vyznačenia jeho právoplatnosti, bola na ňom ešte ďalšia pozoruhodná vec.
Podpísané totiž malo byť nebohým Ing. Garajom 27. mája tohto roka. On však zomrel 9. mája, navyše od začiatku marca pre práceneschopnosť nepodpisoval žiadne rozhodnutia.
„Preverením na stavebnom úrade sa zistilo, že žiadne takéto rozhodnutie nebolo vydané. Stavebný úrad dokonca neeviduje ani žiadnu žiadosť v tejto veci. Listina bola jednoznačne sfalšovaná, ale veľmi dobre. Pri porovnaní riadneho právoplatného rozhodnutia a nikdy nevydaného rozhodnutia sa zistilo, že sú veľmi podobné. Zrejme to pravé niekto okopíroval a potrebné časti zmenil. Rozdielom bolo mierne odlišné písmo a odlišná intenzita farby na častiach rozhodnutia, ktoré boli zmenené. Nesedel ani dátum začiatku stavebného konania či miestneho šetrenia – v nedeľu, keď úrad nikdy nepracuje!“ informovali nás z komunikačného referátu magistrátu.
V Krásnej už začali stavať dom
V druhom zistenom prípade išlo o sfalšované stavebné povolenie, na základe ktorého už začali stavať rodinný dom v mestskej časti Krásna. Po šetrení stavebného úradu na mieste sa zistilo, že momentálne tam už sú základy domu a betónová platňa, stavebné práce sú však momentálne pozastavené.
Stavebný úrad pritom žiadne povolenia v tejto lokalite doposiaľ nevydal a nikdy nedostal ani žiadosť o jeho vydanie. Sfalšovaná listina v tomto prípade zďaleka nedosahovala kvalitu prvého falzifikátu. V rozhodnutí podpísanom bývalým šéfom stavebného úradu mesta bolo totiž viacero gramatických či faktografických chýb, na konci viet chýbali bodky. Dokonca v ňom bola mestská časť Košice – Krásna trikrát nesprávne označená ako Krásna nad Hornádom.
Ako sa nám podarilo zistiť, obidve rozhodnutia sa k stavebníkom dostali cez sprostredkovateľov. Zistiť kto a kedy ich sfalšoval je už úlohou orgánov činných v trestnom konaní.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Ak patríte medzi milovníkov starožitností a jedinečných kuriozít, víkend vám ponúka dve skvelé príležitosti.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.