Z práce rovno do karantény
Aj Košičania pracujú ako opatrovatelia starých či chorých ľudí v Rakúsku alebo v Nemecku. Väčšina z nich sa strieda v dvojtýždňových turnusoch.
Mnohí sa prepravovali dopravnými spoločnosťami, avšak tie väčšinou pozastavili svoju činnosť. Nepremáva ani medzinárodná autobusová a vlaková doprava. „Ako máme teraz fungovať? Je normálne, že po návrate domov budeme v karanténe a po jej skončení sa budeme zas vracať k svojim klientom?“ – pýtajú sa naši čitatelia.
Komora je proti
Na problém už upozornila aj Komora opatrovateliek Slovenska (KOS), ktorá žiada vládu SR a zástupcov krízového štábu, aby riešili situáciu, v ktorej sa v súvislosti s novým koronavírusom ocitli tisíce slovenských opatrovateľov a opatrovateliek pracujúcich za hranicami Slovenska.
„Nateraz teda hrozí, že opatrovateľ, ktorý je v súčasnosti v zahraničí u klienta, tam bude niekoľko týždňov či mesiacov, čo je absurdné z fyzického aj psychického hľadiska. Opatrovatelia patria medzi pomáhajúce profesie, a teda tak ako zdravotníci by po potvrdení od zamestnávateľa nemali byť v karanténe,“ uviedla komora.
[article slug=”vlada-na-slovensku-pribudlo-v-nedeu-celkovo-17-pripadov-ochorenia-covid-19″][/article]Nejasné odpovede
Ako by mali postupovať opatrovatelia, sme sa pýtali v piatok ministerstva vnútra, zdravotníctva aj sociálnych vecí a rodiny. Odpoveď sme dostali iba z ministerstva vnútra. „Momentálne nie je žiadne obmedzenie pre vycestovanie mimo územia SR, ktoré by zaviedla Slovenská republika. Cestovať do zamestnania v zahraničí je teda možné,“ dozvedeli sme sa zo Sekcie krízového riadenia ministerstva s odkazom na stránku ministerstva dopravy. Tam sa však o opatrovateľoch nepíše.
Väčšina opatrovateľov situáciu momentálne rieši tak, že sa snažia dopraviť k hraniciam SR, ktoré prejdú peši. Na území Slovenska ich potom čakajú príbuzní, aby im pomohli s návratom domov. Pre opatrovateľov aj pre ich vodičov potom platí, že po príchode musia byť v 14-dňovej karanténe.
[ad][/ad]Odporúčané články
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.