Nadšenci pretekárskych hier na cestách riskujú. Robí to z nich príšerných šoférov
Pretekárske hry patria medzi najobľúbenejšie herné žánre na svete. Riadiť automobil, motorku, vodný skúter alebo lietadlo je vo virtuálnom svete zvyčajne jednoduché, nie je k tomu potrebné budovať si nový profil alebo prekonávať herné úrovne. Stačí zapnúť hru a ponoriť sa do sveta, v ktorom sa nám nič nestane ani po fatálnej havárii.
Pre mnohých je hranie pretekárskych hier relaxom po pracovnom dni, pri ktorom dokážeme stráviť niekoľko minút. Sú však ľudia (a nie je ich málo), ktorí sa nevedia tak rýchlo nasýtiť a majú neodbytnú potrebu hrať aj niekoľko hodín denne.
Áno, ako relax nemusí byť ani toto veľký problém, na určitú skupinu ľudí však môže mať nepriaznivé dôsledky. Britská štúdia hovorí o ochote podstupovať väčšie riziko.
[ad][/ad]Negatívna zmena správania
Hry a ich vplyv na správanie sa mládeže je nekonečná a veľmi kontroverzná téma. Jedni tvrdia, že hry sú katalyzátorom pre agresivitu a agresiu aj v reálnom svete, iní poukazujú na fakt, že všetci tí vraždiaci vojaci počas prvej i druhej svetovej vojny nemali ani len potuchy o počítačoch a hrách. Pravda bude asi opäť niekde uprostred.
Vo všeobecnosti panuje názor, že násilie v hre nie je prenosné do reálno sveta. Ich prehnané hranie však môže v určitých prípadoch mať za následok negatívnu zmenu správania. Hovorí sa o ňom ako o jednom z faktorov, ktoré sa spoločne podieľajú na agresivite, nervozite či nepozornosti.
Pretekárske hry obyčajne násilnícke nie sú, ale ich neoddeliteľnou súčasťou je snaha o víťazstvo bez ohľadu na ostatných účastníkov pretekov a na zákony cestnej premávky. Keby na ne hráč prihliadal, nikdy by nemohol hru vyhrať, to je samozrejmé.
Priestupky a zastavenia políciou
Výskum, vykonaný agentúrou Continental Tires, bol robený na vzorke asi 2 -tisíc motoristov vo veku 17 až 39 rokov, z ktorých presná polovica predstavovala pravidelných hráčov videohier.
Dotazník bol zameraný na bežné návyky pri šoférovaní a ukázal, že práve hráčska skupinka bola až dvakrát náchylnejšia na priestupky a zastavenie vozidla políciou. Prieskum tiež zverejnil, že 22 percent hráčov už bolo zastavených políciou, čo predstavuje citeľný rozdiel oproti druhej opýtanej skupine, v ktorej policajti zastavili 13 percent respondentov. Až 31 percent hráčov potvrdilo, že už prešli na červenú v porovnaní so 14 percentami v skupine nehrajúcich hry.
Chyby s reálnymi následkami
„Nie som prekvapený, že hráčska skupina počas skutočného šoférovania robí rovnaké rozhodnutia ako počas hrania videohry. Rozdiel je v tom, že keď reálne šoférujeme, naše rozhodovanie prináša reálne výsledky a chyby s veľmi reálnymi následkami,“ povedal Peter Rodger z Continental Tires.
Čo si myslíte vy? Je to len ďalší bezduchý výskum s nulovou výpovednou hodnotou alebo na tom predsa len niečo je?
V každom prípade je však tento zaujímavý prieskum mementom toho, že virtuálne preteky nie sú skutočné a inak výborne zvládnuté manévre v hre sa na skutočnej ceste iba málokedy vydaria. V porovnaní s hrou, ale v realite budeme znášať všetky negatívne dôsledky priamo na vlastnej koži.
(Zdroj: TASR/Eurogamer)
[ad2][/ad2]