O pominuteľnosti módnych vecí
Len čo prekročíte prah jeho domu, ostanete ohromení stáť v nemom úžase. Každý jeho obraz akoby vás priklincoval k podlahe, nemôžete sa v očarení i zamyslení pohnúť z miesta…
Magické postavy, zasadené do imaginatívneho prostredia, množstvo symbolov, ktoré sú súčasťou často nevšedného ale i obyčajného príbehu, všadeprítomná noblesa vo vás vyvolávajú nekonečnú predstavivosť. A túžbu porozumieť autorovmu odkazu. Úžasná farebnosť, precízna, filigránska práca s prepracovanými detailami, dokonalá remeselná zručnosť musí každého milovníka umenia fascinovať.
Tajomstvo tvorby
Nikolaj Feďkovič, maliar, ktorého odborníci označujú za aristokrata maľby, trubadúra moderných čias, solitér či nevšedný zjav na slovenskej i európskej výtvarnej scéne, minulý týždeň oslávil 75 rokov.
[ad][/ad]V čom je tajomstvo tvorby tohto fenoména?
„Mám pred sebou renesančný ideál, celou svojou tvorbou sa snažím o dosiahnutie dokonalosti… V mojom veku už viem, že módne veci šité horúcou ihlou veľmi rýchlo pominú a po rokoch sa za ne sám autor, ak má svedomie, bude hanbiť,“ vyjadril sa v jednom z rozhovorov
Kľukatá cesta
Narodil sa päť dní po skončení najstrašnejšje kapitoly v dejinách ľudstva, druhej svetovej vojny, v Užhorode. Po odtrhnutí Podkarpatskej Rusi od Československa a jej začlenení do Sovietskeho zväzu sa rodičia spolu s malým Nikolajom za dramatických okolností presťahovali do Michaloviec. Z východu sa talentovaný chlapec sťahoval za štúdiami najskôr do Brna, potom do Prahy, aby sa jeho cesta vrátila späť – do Košíc.
V roku 1976 nastúpil ako učiteľ odborných predmetov na oddelení výstavníctva Strednej umelecko-priemyselnej školy v Košiciach, v roku 1988 sa stal jej riaditeľom.
Emigrácia
Skvelá kariéra. Lenže, nie pre výtvarníka trvalo zmietaného tvorivým nepokojom. V lete 1989 odišiel do Nemeckej spolkovej republiky.
Ako sám hovorí, nevedel preklenúť rozpor, že na jednej strane bol žiadaným a oceňovaným umelcom, na druhej strane odpočúvali jeho telefón…
„Ako učiteľ som potreboval informácie o tom, čo sa odohráva vo výtvarnom svete. A keď zarazili aj prísun odborných časopisov zo Západu, rozhodol som sa.“ V roku 2010, po dvadsiatich rokoch exilu, sa však opäť vrátil do Košíc, ktoré sa natrvalo stali jeho domovom.
Inšpirácie
V minulosti maliara inšpirovala holandská žánrová maľba 17. storočia, gotická tabuľová maľba, Lipská škola i ruskí autori miniatúr a ikon.
„Na starých majstroch ma fascinuje pokora, úcta k práci a vzťah k téme, ktorú spracovávali bez zbytočného chvatu. Keď niekto ovláda perfektne remeslo, a ak aj Boh dá, stane sa tvorba umením,“ povedal výtvarník na stretnutí so svojimi obdivovateľmi v Múzeu Vojtecha Löfflera.
„Jedna vec sú školy či podnetné inšpirácie, druhá vec je osobný prínos umelca. Nikolaj Feďkovič pretavil vďaka vlastnej empírii témy vychádzajúce zo zásadných otázok a problémov sveta a našej existencie. Pod jeho optickým povrchom rozoznávame metamorfózy sveta, vrstvenie životných príbehov a skúseností. Ide o presahy a prelínanie rôznych významových rovín z jeho bohatého a nevšedného života,“ napísal o fenomenálnom maliarovi výtvarný kritik a kurátor Tibor Kočík.
Živijó, majstre!
Študoval na Strednej škole umeleckých remesiel v Brne, v roku 1972 absolvoval štúdium na Vysokej školy umelecko-priemyslovej v Prahe u profesora Zdeňka Sklenářa. V lete roku 1989 odišiel do exilu do Nemecka, usadil sa v meste Bergisch Gladbach pri Kolíne nad Rýnom, kde vyše 20 rokov žil, tvoril a pôsobil na Kunst Akademii ako docent v slobodnom povolaní. Po návrate na Slovensko v roku sa Košice natrvalo stali jeho domovom.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.