Košická župa je v transparentnosti skokanom ročníka
Slovenské samosprávne kraje sú transparentnejšie ako kedykoľvek predtým. V rôznej miere sa o to zaslúžili najmä noví župani podporovaní stredopravými koalíciami, ktorí zasadli do kresiel po voľbách v roku 2017.
Všetci presadili zmeny k lepšiemu, no žiadnemu sa nepodarilo dotiahnuť na vysoké skóre Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) vedeného Jaroslavom Baškom (Smer). Vyplýva to z najnovšieho rebríčka transparentnosti žúp, ktorý už po piatykrát pripravila organizácia Transparency International Slovensko.
[ad][/ad]Z posledného na tretie miesto
Po prvýkrát sa v transparentnosti dokázal zlepšiť každý z ôsmich krajov, celkovo napredovali až v desiatich z jedenástich hodnotených oblastí. Doteraz rekordnú úroveň transparentnosti z roku 2017 (75 %) dokázal Trenčiansky kraj ešte o niečo zvýšiť (76,6 %). Naďalej je jediným krajom so známkou transparentnosti A.
K TSK sa priblížili Banskobystrická župa vedená Jánom Lunterom (2. miesto, skóre 68,5 %, známka B+), Košický kraj so županom Rastislavom Trnkom (3. miesto, skóre 66 %, známka B+). Košická župa dokázala skóre transparentnosti zvýšiť až o 18 percentuálnych bodov a stala sa tak skokanom ročníka. Dokázala sa posunúť na 3. priečku z posledného miesta v roku 2017. Košický kraj si v roku 2018 nechal spracovať aj protikorupčnú stratégiu od Transparency, ktorá sa však na rozdiel od rebríčka zameriava najmä na kvalitu samotných procesov.
Najlepšie hodnotenie získala Košická župa v kategórii Zariadenia sociálnych služieb (100 %) a v kategóriách Prístup k informáciám a Financie a verejné obstarávanie (po 80 %). Nad priemerom hodnotenia všetkých samospráv je župa aj v kategórii Personálna politika a Mediálna politika. Nedarí sa jej v kategórii Dotácie a granty a v Dopravnej politike, kde je jej hodnotenie pod priemerom všetkých samospráv.
Najmenší progres dosiahla Nitrianska župa vedená Milanom Belicom (Smer, SNS, Most-Híd), ktorá sa prepadla v hodnotení o štyri priečky na predposledné miesto. Na chvoste rebríčka je, napriek zlepšeniu skóre, Bratislavská župa (53,7 percenta, známka C+) na čele s Jurajom Drobom (SaS).
Stále sú rezervy
V práci žúp vidí Transparency International Slovensko naďalej i rezervy. Iba traja z ôsmich županov zdieľajú na webe ich pracovný program. „Až päť krajov nezverejňuje informácie o výsledku verejných obchodných súťaží na predaj a prenájom majetku. Volení predstavitelia si stanovili etické pravidlá stále len v troch krajoch. Väčšina žúp opäť nedokázala uspokojivo vybaviť telefonát v angličtine. Už po druhýkrát sme v rámci rebríčka žúp zhodnotili aj nimi financované periodiká,“ uvádza sa v správe.
Transparentnosť žúp bola meraná celkovo pomocou 132 indikátorov.
Rebríček je súčasťou projektu podporeného z Európskeho sociálneho fondu cez Operačný program Efektívna verejná správa. Všetky detaily vrátane podrobných výsledkov nájdete na portáli samosprava.transparency.sk ako aj na webe Transparency.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.