Chcete žiť zdravšie? Raňajkujte ako králi, večerajte ako žobráci
Vynechávanie raňajok nahradených rýchlymi obedmi a bohatou večerou bez ohľadu na nutričné zloženie jedla má za následok okrem častých žalúdočných ťažkostí napríklad aj zvýšenú hladinu cholesterolu, či kardiovaskulárne ochorenia.
Hovorí sa preto, že raňajkovať treba ako kráľ, obedovať ako pán a večerať ako žobrák. Väčšina z nás však robí presný opak a dopúšťa sa troch základných chýb. Neraňajkujeme vôbec a snažíme sa to potom dohnať neskorou, narýchlo pripravenou večerou.
Obedujeme v časovej tiesni, jeme po stojačky alebo v rámci chôdze a nemáme žiadnu pravidelnosť vo svojej strave. Nemáme takmer žiadnu kontrolu nad tým, čo vlastne jeme.
[ad][/ad]Základom sú raňajky
Mnohým problémom, ktoré sa označujú ako dôvody nesprávnych stravovacích návykov, sa pritom dá predísť práve dodržiavaním jednoduchých zásad. Prvou z nich sú pestré a vyvážené raňajky.
Najjednoduchšou cestou tvorby vyvážených raňajok je podľa odborníkov pečivo natreté kvalitným maslom, obložené šunkou alebo syrom, prípadne nátierka a čerstvá zelenina alebo ovocie, voda alebo čaj.
Pečivo je zdrojom sacharidov, margarín zas obsahuje nenasýtene tuky a dodá esenciálne mastné kyseliny. Kvalitná šunka, domáca nátierka či syr sú zdrojom bielkovín, ktoré by mali tvoriť 15 percent prijatej dennej energie. Ovocie a zelenina sa zas postarajú o dostatočný príjem minerálnych látok, vitamínov a vlákniny. Dôležitý je samozrejme aj pitný režim, ktorý pomôže predísť dehydratácii spojenej s bolesťou hlavy.
Ak má telo dostatok živín a vitamínov hneď od rána, je schopné rýchlejšie sa naštartovať a pri ich správnom dopĺňaní počas dňa pracovať dlhšie. Preto sú dôležitou súčasťou dňa aj desiaty a olovranty.
Obedujte ako Francúzi
Pri obede, ale všeobecne pri každom jedle, sa má brať príklad z Francúzov. Tí si na jeho konzumáciu vyhradzujú dostatok času. Je známe, že niektorí strávia pri obede aj vyše dvoch hodín. Pokiaľ jeme rýchlo, vzniká väčšie riziko prejedenia a následne nepríjemných pocitov plného brucha a únava. Žalúdok totiž pri rýchlom jedení nestihne poslať signál do mozgu o tom, že je už plný.
Zákaz rabovania chladničky
V neposlednom rade nesmieme zabudnúť na večeru. Nemali by sme ju jesť príliš neskoro. Posledné jedlo dňa by sme mali konzumovať približne tri až štyri hodiny pred spaním, nemalo by byť príliš náročné na trávenie.
Za ľahké večerné občerstvenie sa mylne považuje aj ovocie. Práve jemu sa však treba vyhnúť míľovými krokmi. Majte neustále na pamäti, že ak budete počas dňa jesť pravidelne a budete preferovať vyváženú stravu, oveľa jednoduchšie odoláte pokušeniu nočného rabovania chladničky.
(ML, TASR)
[article slug=”naucte-sa-spravne-pouzivat-pribor”][/article] [ad2][/ad2]