Nájomné byty pre rodiny bez domova
Košice majú byť prvým slovenským mestom, v ktorom bude prebiehať projekt nazvaný Housing First. Jeho prostredníctvom sa k dlhodobému bývaniu budú môcť dostať rodiny, ktoré sa ocitli v bytovej núdzi.
Projekt Housing First vznikol pred vyše 30 rokmi v Amerike a úspešne funguje vo viacerých západných krajinách.
V Košiciach ho iniciovala Nadácia DEDO, ktorá sa venuje problémom s riešením bytovej núdze rodín už 23 rokov. Práve jej pracovníci oslovili na spoluprácu mesto a podľa slov Aleny Vachnovej, ktorá má v nadácii na starosti rozvojové projekty, sa od začiatku stretli s pozitívnym prístupom.
[ad][/ad]Bývanie hneď
„Doterajšie programy sociálnej pomoci ľuďom bez domova boli nastavené tak, že sa najprv riešili iné problémy a až potom bývanie. Tento projekt však rieši hneď udržateľné nájomné bývanie. Skúsenosti hovoria, že takýto prístup je pre ľudí z hľadiska čo najskoršieho začlenenia do spoločnosti najvýhodnejší,“ hovorí A. Vachnová.
Šťastlivci, ktorí sa k spomínaným bytom dostanú, však budú musieť splniť niekoľko podmienok, medzi ktoré patrí záväzok byť dobrým susedom, riadne platenie nájmu, spolupráca s odborným podporným tímom, či účasť na výskume sprevádzajúcom celý projekt.
[article slug=”kosice-chcu-vyskusat-projekt-housing-first”][/article]Viac izieb
Mesto Košice do projektu vložilo 10 nájomných bytov, ktoré má vo vlastníctve. Ide o dva trojizbové, štyri dvojizbové, tri jednoizbové byty a jednu garzónku na rôznych uliciach.
Musia byť v stave vhodnom na bývanie a nadácia ich bude spravovať 10 rokov. Bývanie poskytne rodinám v bytovej núdzi na obdobie minimálne dvoch rokov s možnosťou opakovaného predĺženia zmluvy.
„Keďže Housing First je v prvom rade určený pre rodiny s deťmi, pričom väčšinou ide o osamelé matky aj s väčším počtom detí, mali by mať tieto byty viac izieb. V žiadnom prípade však nejde o bezhlavé rozdávanie bytov. Treba pripomenúť, že si rodiny budú musieť platiť nájom a že v žiadnom prípade byty neprejdú do ich vlastníctva. Výber budúcich nájomcov nechávame na odborníkov z Nadácie DEDO,“ hovorí námestníčka primátora mesta Lucia Gurbáľová.
Najprv výskum
Desať bytov je podľa A. Vachnovej slušný počet, ale určite nepokryje potreby všetkých rodín, ktoré sa dostali do problémov s bývaním v Košiciach. V nadácii ani v meste zatiaľ nemajú zmapovaný ich celkový počet.
„To je súčasťou výskumu, ktorý bude predchádzať spusteniu projektu. Naša nadácia zo spomínaných rodín vyberie vhodných adeptov a konečný výber sa uskutoční žrebovaním,“ opisuje A. Vachnová postup pri zavádzaní projektu Housing First.
Doterajšie odhady hovoria, že prví nájomníci by sa mohli do zrekonštruovaných nájomných bytov nasťahovať koncom tohto roka. Podľa slov námestníčky primátora sú Košice prvým slovenským mestom, ktoré sa zúčastňuje na tomto projekte.
„V Bratislave sú tri byty určené na podobný účel, ale nie je to v rámci Housing First. My sme sa inšpirovali Brnom, kde to už funguje. Keďže poslanci prijímajú uznesenia, ktorými nás poverujú na prijímanie opatrení na riešenie bezdomovectva, tak predpokladám, že podporia aj tento projekt,“ myslí si L. Gurbáľová, ktorá ho na rokovanie zastupiteľstva predkladá.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Ak patríte medzi milovníkov starožitností a jedinečných kuriozít, víkend vám ponúka dve skvelé príležitosti.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.