Unikátne Morské oko sa radí medzi najkrajšie prírodné jazerá
Morské oko bolo v minulosti nazývané aj Veľké vihorlatské jazero. Patrí medzi jedno zo slovenských zátiší, ktoré si zachovalo romantiku a prirodzený pôvab.
Jazero sa nachádza v katastri obce Remetské Hámre v Sobranskom okrese a je sprístupnené celoročne.
Najvyšší stupeň ochrany
Na ochranu prírodných hodnôt a krás bolo Morské oko spolu s okolitými lesmi v roku 1984 vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu. V súčasnosti je to národná prírodná rezervácia, v celkovej výmere 108,48 hektára, kde platí najvyšší 5. stupeň ochrany. Rybolov, kúpanie a člnkovanie sú prísne zakázané. Lesy v jeho okolí sú útočiskom mnohých vzácnych druhov fauny i flóry.
Holé fakty hovoria, že Morské oko je prietočné jazero, napájané vodami potoka Okna, ktoré vzniklo zahradením jej toku zosunom. Pôvodná hladina jazera bola aj umelo zvýšená výstavbou hrádze.
[ad][/ad]
Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Jazero opradené históriou
História uvádza, že do roku 1945 patrilo Morské oko a okolie grófke Gladys Vanderbilt-Széchenyi. Tá dala vybudovať pri jazere, v roku 1924, aj malý kaštieľ. Dôvodom výstavby bola vraj choroba jej dcéry, ktorá sa vo Vihorlatských lesoch úspešne liečila. Objekt neskôr slúžil ako poľovnícka chata a v súčasnosti je využívaný, ako reprezentačná lesnícka chata.
Pri ceste k jazeru si môžu návštevníci naraziť na nezvyčajný altánok, ktorý nesie názov Kozmodrom. V minulosti dostal takéto pomenovanie pre svoj nevšedný tvar. Prístrešok dal postaviť ešte v roku 1974 vtedajší správca Václav Rapák, ktorý sa inšpiroval na dovolenkevo Vysokých Tatrách, kde podobný altánok videl. V roku 2014 prešiel celkovou obnovou a nachádza sa len pár metrov od jazera.
V okolí Morského oka existujú v hlbokých vihorlatských lesoch aj ďalšie menšie jazerá. Najznámejšie je Malé Morské oko, Kotlík a rašeliniská Ďurova mláka a Hypkaňa.
Nenáročná turistika
Priamo k jazeru sa návštevníci môžu dostať iba pešo alebo na bicykli. Zo sobranskej strany pohoria vedie cesta z dediny Remetské Hámre až na parkovisko Krivec, odkiaľ je k hrádzi približne dvadsať minút cesty. Samotná prechádzka okolo jazera po náučnom chodníku zaberie približne hodinu. Radí sa medzi ľahkú a nenáročnú turistiku, v dĺžke štyri kilometre.
Zložitejší prístup ponúka cesta zo sninskej strany pohoria, kde vedie zo Sninských rybníkov modrá značka súbežne s náučným chodníkom cez Sninský kameň a odtiaľ schádza k Morskému oku. Na túto pomerne náročnú trasu, v dĺžke takmer trinásť kilometrov, je potrebné vyčleniť si zhruba tri hodiny cesty.
• Morské oko sa zaraďuje medzi najväčšie prírodné jazerá na Slovensku, po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese mu patrí tretie miesto.
• Počas prechádzky sa môžu návštevníci prostredníctvom informačných tabúľ dozvedieť zaujímavosti o chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, geológií územia, Morskom oku, vtáčích druhoch a okolitých lesných spoločenstvách nachádzajúcich sa v okolí Morského oka.
• Zaujímavosťou na trase Morského oka sú lesné porasty bučín, ktoré majú pralesový charakter. Návštevníci môžu vidieť takmer všetky vývojové štádiá bukového lesa – od mladých semenáčikov, cez časti mladín, dospelé stromy rôzneho veku a dimenzií, prestárle, vysychajúce jedince, obrastené drevokaznými hubami, až po už odumreté, vyvrátené stromy.
(CHKO Vihorlat)