Dušan Kováčik sa vzdal funkcie špeciálneho prokurátora
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa vzdal svojej funkcie. Novinárom to oznámil podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (OĽANO). Prečítal im list, ktorým Kováčik parlamentu svoje rozhodnutie oznámil. Kováčik list napísal 10. novembra. Termín voľby nového šéfa špeciálnej prokuratúry zatiaľ neurčili.
„Dnes (štvrtok, poznámka TASR) bolo NR SR doručené vzdanie sa funkcie špeciálneho prokurátora s nasledovným textom: S ohľadom na skutočnosť, že uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z 25. októbra o vzatí do väzby mojej osoby nadobudlo právoplatnosť, týmto sa podľa ustanovení zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry vzdávam funkcie špeciálneho prokurátora,“ priblížil Grendel
Osobne si myslí, že Kováčik v tejto situácii urobil to najrozumnejšie, čo mohol.
[ad][/ad]Voľba nového generálneho prokurátora
Dodal, že z rozhodnutia Kováčika vyplýva, že NR SR bude musieť vypísať novú voľbu špeciálneho prokurátora. O termínoch a ďalších krokoch budú podľa jeho slov verejnosť informovať. Nepredpokladá však, že by sa voľba spojila s voľbou nového generálneho prokurátora.
„Je to nová informácia, musíme si s kolegami sadnúť tak, aby to bolo všetko na poriadku a v súlade so zákonmi a termínmi, ktoré zákony predpokladajú,“ uviedol.
Dušan Kováčik je momentálne väzobne stíhaný. Okrem iného je obvinený zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Podľa Denníka N sa podozrenia voči nemu netýkajú len kauzy bratislavskej zločineckej skupiny takáčovcov. Je tiež obvinený, že mal pomáhať mariť vyšetrovanie prípravy vraždy vyšetrovateľa NAKA. Okrem iných sa mal na tejto príprave vraždy podieľať aj bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít M.
(TASR)
[ad2][/ad2]Odporúčané články

Najmodernejšia multimediálna fontána na Slovensku má za sebou úspešné hudobné kino venované kapele Imagine Dragons. V sobotu 19.7.2025 predstavila tvorbu hudobníkov z Las Vegas.

V utorok 22. júla 2025 večer zasahovali záchranné zložky pri vážnej dopravnej nehode na Sečovskej ceste v Košiciach. Pri zrážke dvoch osobných áut sa zranilo šesť ľudí, vrátane jedného dieťaťa.

Doprava na električkovej rýchlodráhe medzi kruhovým objazdom na Moldavskej a vstupným areálom U. S. Steelu bola obnovená. Informoval o tom Dopravný podnik mesta Košice (DPMK).