Košice majú odpadkových hrdinov, zadarmo vo voľnom čase čistia mesto
Vadil mu neporiadok všade tam, kde prišiel, tak ho pozbieral. Pridali sa k nemu kamaráti a začali zbierať spoločne. Tak nakoniec vznikli Trash Heroes Košice, na čele s Košičanom Jaroslavom Stančákom. „Človek sa nestačí diviť, kam ten odpad dokážu ľudia odniesť,“ čuduje sa Jaroslav.
Zbierať odpadky začal v marci, kedy aj na Slovensko vtrhla pandémia koronavírusu a ľudia začali preferovať stretávanie sa v prírode.
„Boli sme s kamarátom a jeho psami na prechádzke u nás v Krásnej nad Hornádom a nemali sme sa kde poriadne postaviť. Všade bol bordel, šliapal som po plastových fľašiach. Išiel som do auta po nejaké vrecia, pozbieral odpad a tak to začalo,“ hovorí Jaroslav, ktorý svoje aktivity začal zverejňoval aj na sociálnej sieti, čo sa stretlo s pozitívnymi ohlasmi. „Začal som v tom cítiť veľké dobro.“
Pridať sa môže hocikto
Začali ako traja kamaráti, no v súčasnosti z pôvodnej partie ostal sám, keďže ďalší dvaja už pracovne pôsobia mimo Košíc. „Mám ďalších štyroch stálych kamarátov, s ktorými chodíme zbierať pravidelne. Popri nich sa vždy nájde niekto ďalší, kto sa pridá, a nakoniec vznikne skupina do desať ľudí.“ Pridať sa môže hocikto, no taxikára robiť nemieni. „Mal som aj také pokusy, že príď po mňa, ale to sú len také frajerské reči od mladých,“ myslí si svoje mladík.
Od jari majú za sebou šesť väčších upratovaní. Vyzbierali skládky nielen z košických mestských častí, ako Terasa, Sídlisko KVP a Nad jazerom, no zachádzajú aj ďalej. Pustili sa tak do upratovania Bukovca, Veľkej Idy alebo Šace. „Spolupracujeme aj so združením Save the nature, stretne sa naša paria a ich partia a pustíme sa do práce.“
Výhradne na Košice sa zameriava len posledné dva mesiace, predtým zašiel aj do Trebišova či Veliat. „Teraz mám problémy s autom a moja momentálne finančná situácia mi nedovolí doňho investovať ďalších 400 eur, tak nechodím mimo Košíc,“ smeje sa.
[ad][/ad]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Svoje revíry už poznajú
Vrecia s vyzbieraným odpadom najskôr odnášali ku kontajnerom pri Jaroslavovom bydlisku, do veľkokapacitných kontajnerov alebo priamo do Kositu. „Potom sme sa dohodli s manažmentom Kositu a odpad môžeme nosiť už len tam,“ hovorí Jaroslav.
Tipy na znečistené plochy od ľudí zatiaľ nedostávajú. Miesta, kde skládky najčastejšie vznikajú, už sami dobre poznajú. „Človek sa nestačí diviť, kam ten odpad ľudia odnesú. Dokážu vojsť na prašnú cestu a ísť popri rieke aj desať minút, len aby to mohol vyhodiť niekde, kde neprídu policajti alebo lesníci,“ nestačí sa čudovať.
Najčastejšie odpratávajú komunálny odpad, v ktorom sa nachádzajú detské plienky, obaly od fast-food jedla, plechovky či plastové fľaše. Najhorší nález, ktorý ho nemilo prekvapil, boli injekčné striekačky v Borovicovom háji.
„O to viac ma to mrzí, keďže som tam chodil na neďalekú školu Kežmarskú 30. Keď si predstavím, že by som mal deti a pustil ich do toho lesíka hrať sa… Toto bolo pre mňa najviac šokujúce miesto.“ Podľa odpadu už dokáže rozlišovať aj ľudí. „Vidíte, že je to odpad zo stavby a dokonca či materiál bol vyššej či nižšej cenovej triedy. Potom sú to podnikatelia a iné vrstvy obyvateľstva.“
Foto: FB Trash Heroes KošicePomôže každé euro
Doteraz vyzbierali viac ako 2500 vriec s kapacitou 60 litrov. Najviac odpadu sa „odpadkovým hrdinom“ podarilo vyzbierať na akcii na Bukovci. „Boli to dve korby nákladných áut a jeden pick up, no presná kilá a mechy uviesť neviem. Niektoré skládky totiž rozoberáme aj postupne a vraciame sa na miesto niekoľkokrát.“ Vedia si poradiť aj s väčším odpadom, napríklad vaňou, ktorú rozbijú a naložia do auta.
Materiálne náklady na upratovanie – mechy, rukavice či pohonné hmoty – si hradil zo začiatku sám. Posledných päť mesiacov má občianske združenie Trash Heroes Košice založený aj bankový účet, kde prichádzajú dobrovoľné príspevky.
„Vďaka za to, pretože nám to pokryje aspoň časť nákladov. Od založenia účtu sa tam nazbieralo určite aspoň 800 eur. Niekedy dostaneme aj rukavice a vrecia, ako tomu bolo na Terase či KVP.“ Najvyšší príspevok v hodnote 100 eur dostali od starostky Bukovca, no Jaroslav si cenní každé euro od každého prispievateľa.
Do budúcna má v pláne vytvorenie animovanej rozprávky, ktorou chce mladšiu generáciu varovať pred vytváraním neporiadku v prírode. „Bolo by to o skupinke zvierat žijúcich v lese a musia prežiť aj neporiadok, ktorý za sebou zanechávajú ľudia. Ide o poukázanie na následky ľudského správania v prírode,“ opisuje koncept Jaroslav, ktorý sa inšpiroval rozprávkovým seriálom Bol raz jeden život.
Vzťah k prírode mal Jaroslav Stančák už od detstva, keďže vyrastal na dedine. Mesto, ktoré sa mu najviac páči z estetického hľadiska a prírody je Londýn, v ktorom pracoval dva roky ako záhradník.
„Denne som chodil cez Broomfield park a Arnos Grow Park. Londýne parky sú neskutočne prepracované. Potom aj Praha, kde som žil takmer dva roky, má parky na vyššej úrovni.“
Aj napriek tomu, že Londýn je metropola, v ktorej sa produkuje oveľa viac odpadu, vidí rozdiel v upratovacích službách mesta. „Síce sa tam počas dňa nazhromaždí množstvo odpadu, no skoro ráno je všetko vypratané. Tu dá človek fotku na internet, rieši sa to dva dni, potom týždeň. Nakoniec sa niečo spraví a aj to nie poriadne, len aby sa nepovedalo,“ hovorí 30-ročný Jaroslav, ktorý v súčasnosti pracuje ako vodič donáškovej služby.
Podľa neho sú však Košice na svoje pomery čisté mesto, väčší bordel sa nachádza v okolitých obciach. Tvrdí, že Terasa je možno o niečo viac znečistená, pretože je neďaleko Luníka XI. No Veľká Ida je na tom oveľa horšie. “Skládky sa nachádzajú pomaly na každom druhom kilometri a sú zarastené stromami a trávou.“