Takú návštevnosť ako florbal nemá v Košiciach ani futbal
Vďaka amatérskemu štatútu sa florbalovému klubu Florko Košice darí bez výrazných problémov zvládať následky pandémie koronavírusu. Predseda klubu Pavol Blaško by však uvítal finančnú pomoc zo strany zväzu, ktorý kritizuje aj pre slabšiu komunikáciu s klubmi.
„Aj preto sme s podpredsedom nášho klubu Martinom Kopejtkom sformovali poradnú skupinu, ktorá by mala komunikovať so zväzom a ľuďmi, ktorí naň vplývajú. Narážame na rôzne predpisy, ktoré boli nariadené svojvoľne zo strany zväzu, ktorý o nich nekomunikoval s klubmi a ktoré idú proti pokroku slovenského florbalu. Pritom zväz tu má byť pre kluby a nie kluby pre zväz,“ povedal Blaško v rozhovore pre TASR.
[ad][/ad]Televízne prenosy
Predsedovi klubu sa nepozdáva avizované znižovanie počtu účastníkov v najvyššej súťaži mužov z 12 na 10, ani ďalšie plánované kroky.
„Z pohľadu výsledkov patrí región východného Slovenska dlhodobo k najúspešnejším. Myslím si, že máme čo povedať do príprav nariadení a do toho, čo je vhodné a čo nie. Extraligové tímy vytvárajú produkt, ktorý by mal správne fungujúci zväz vedieť predať prostredníctvom televíznych prenosov. Tam je potenciál, ktorý by špičkovým klubom pomohol. Žiaľ, neexistuje na zväze persóna, ktorá by vedela tento zámer zrealizovať. Napríklad finále extraligy juniorov (ATU Košice – Florko Košice) sledovala preplnená hala na SOŠ Ostrovského v Košiciach. Derby zápasy mužov oboch tímov sleduje v hale Slavomíra Šiposa nezriedka aj 1 500 divákov. Takú návštevnosť nemá ani futbal v Košiciach,“ vysvetlil Blaško, ktorý pôsobí aj ako riaditeľ Súkromnej športovej školy s cielenou prípravou florbalistov.
Šťastní za každé euro
Podľa šéfa košického Florka tým, že niekoľko uplynulých týždňov netrénovali v hale, ktorá je po finančnej stránke ich najväčšia položka, zároveň ani nevytvárali dlh.
„Viac sa však obávam o finančnú kondíciu sponzorov, ktorí by mohli pomôcť. Je možné, že budú mať problémy. My sme pritom šťastní za každé euro, keď dostaneme tisíc alebo dvetisíc eur. Tieto financie idú na zabezpečenie tréningového procesu pre mužov a juniorov, cestovné či stravu na výjazde. Všetko je na báze dobrovoľnosti. Veľká časť financií prichádza do klubov z peňaženiek rodičov, ktorých deti hrajú florbal. My máme určitú podporu aj od mesta Košice, za ktorú sme vďační, ale nepochybne by mal niečo zabezpečiť aj zväz. V tom vidím veľké mínus.“
Hobby hráči
Florko v roku 2014 získal majstrovský titul, jeho predseda oceňuje zanietenie nielen činovníkov klubu, ale aj hráčov, ktorí nielenže hrajú bez nároku na odmenu, ale dokonca klubu platia.
„Sme asi jediný klub, ktorého hráči A-mužstva prispievajú iba minimálnou sumou. Sú to vlastne tzv. hobby hráči, ktorí si florbalom vypĺňajú voľný čas. Pritom týmto športom často strávia celý víkend, idú preč od rodín, rodičov, priateliek. U mládeže to členské nie je taký problém, pretože to za deti platia ich rodičia. Keď sa však dostanú do veku, v ktorom už pracujú, tak viac premýšľajú nad tým, kam dajú peniaze.“
Košický klub sa už pozerá vpred a myslí na prípravu na nový ročník. Ten predošlý, predčasne ukončený, malo Florko rozohraný nádejne. V čase zastavenia súťaže mu patrila 3. priečka.
„Mali sme však na viac, v závere sezóny sme mohli bojovať o titul,“ poznamenal Blaško.
Do novej sezóny by mal tím vstúpiť už bez Dominika Vrábeľa, ktorý zamieri za štúdiom do Nitry. Na trénerskom poste naďalej zotrvá práve Blaško. „Bol by som rád, keby to prevzal trebárs nejaký starší hráč, ale asi si na to ešte musím počkať.“
[ad2][/ad2](TASR)