Nelegálne osady chcú odstraňovať, ale postupne
Riešenie nelegálnych osád v Košiciach je jednou z úloh, ktorými poverili už vlani mestskí poslanci magistrát. Miestny poslanec z mestskej časti Juh Stanislav Tkáč si však myslí, že sa veci nehýbu.
Podľa uznesenia Mestského zastupiteľstva z júla 2019 mal primátor iniciovať v spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády pre rómske komunity komplexné riešenie nelegálnych osád na celom území mesta. Zároveň mal začať rokovania s majiteľmi pozemkov ohraničených ulicami Jarmočná a Pri bitúnku, na ktorých sú dve takéto osady.
[ad][/ad]Nevidí konkrétne kroky
Pred niekoľkými dňami poslal poslanec Tkáč primátorovi Jaroslavovi Polačekovi otvorený list, v ktorom sa pýtal na to, čo v spomínanej oblasti urobil
„Doteraz nevidíme vykonanie žiadnych krokov zo strany mesta na riešenie nelegálnych osád a k napĺňaniu tohto uznesenia. A tak počet nelegálnych príbytkov v osadách a počet ľudí v nich stále narastá,“ konštatuje južanský poslanec, ktorého udivuje snaha vedenia mesta o zrušenie časti uznesenia venovanej osadám v mestskej časti Juh, teda za Malou stanicou.
Podľa názoru S. Tkáča malo mať už mesto v spolupráci s úradom vládneho splnomocnenca vypracovaný plán postupných krokov na odstránenie nelegálnych osád v spolupráci s majiteľmi pozemkov a využitím mestskej polície pri potláčaní vzniku nových osád. Malo by už mať zmapované všetky nelegálne osady v meste a možnosti, ako vrátiť ich obyvateľov tam, odkiaľ do nich prišli.
Trvajú na likvidácii
Primátor Polaček na februárovom zastupiteľstve navrhoval zrušiť časť spomínaného uznesenia, ktoré bolo venované riešeniu osád za malou stanicou na Juhu. V dôvodovej správe sa hovorí, že úloha rokovať s majiteľmi pozemkov bola splnená čiastočne.
„Všetci vlastníci pozemkov v spomínanej lokalite boli identifikovaní nielen mestskou políciou, ale aj v rámci Národného projektu vysporiadania pozemkov pod nelegálnymi osadami. Z uskutočnených rokovaní s nimi vyplýva, že trvajú na likvidácii osídlenia. Ich očakávania sú v súlade so závermi a odporúčaniami odborníkov národného projektu,“ hovorí vedúca referátu sociálnych vecí košického magistrátu Eva Dudová.
Pripravujú koncepciu
Primátor už v septembri a začiatkom novembra 2019 požiadal vtedajšieho splnomocnenca vlády pre rómske komunity Ábela Ravasza o spoluprácu pri tvorbe komplexného riešenia nelegálnych osád na celom území Košíc. Zástupcovia jeho úradu boli koncom vlaňajšieho novembra prizvaní do Herlian na prvé stretnutie pracovnej skupiny na prípravu koncepcie postupného ukončovania bezdomovectva. Skupina pripravuje návrhy riešení, ktoré budú obsahom pripravovanej osobitnej koncepcie riešenia nelegálnych osád a sociálneho bývania.
Mesto v rámci riešenia problému zmapovalo všetky nelegálne osady na svojom území. Podľa informácií z magistrátu ich je deväť a žije v nich okolo osemsto ľudí, z toho vyše polovica sú deti.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
V detskom outdoorovom centre Anička v Košiciach sa prvýkrát rozžiaril nový svetelný park Story of lights, ktorý premenil známe prostredie na magickú ríšu státisícov svetiel. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na výnimočný zážitok plný svetelných atrakcií, rozprávkových bytostí, žiariacich labyrintov a veží.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.