Zamestnanec súdu: Každý deň, keď idem do práce, sa mi chce plakať
Do redakcie nám prišiel rozhorčený mail zamestnanca Okresného súdu Košice-okolie. Anonymný zamestnanec poukazuje, že ako jediní pracovníci zo všetkých súdov nemajú skrátený pracovný čas a home office dostali iba vyvolení zamestnanci.
„Zamestnanci súdu nemajú skrátený pracovný čas, hoci na ostatných (košických) súdoch pracujú ľudia iba šesť hodín pri zachovaní stopercentnej mzdy,“ píše sa v maili. Sťažovateľovi sa tiež nepáči, že home office majú iba „obľúbení u vedenia súdu“. „Kolegyňa, ktorá pracuje na tej istej funkcii, chodí do práce len dva dni do týždňa. Ja päť dní. Mzdu máme rovnakú.“
Poukazuje aj na prácu sudcov, ktorí sa vo svojich kanceláriách neukázali viac ako mesiac, pritom doma nemajú žiadne spisy, ale aj na to, že v kanceláriách nesedí iba jeden zamestnanec, ale sú tam viacerí. „Každý deň, keď idem do práce, sa mi chce plakať,“ napísal nám zamestnanec.
[ad][/ad]Nik to neodporúča
Podľa predsedníčky Okresného súdu Košice-okolie Nicoly Kuzmiakovej sú predmetom uvedeného mailu len účelové polopravdy. K mailu, keďže nebol podpísaný, sa vyjadrovať nechcela, ale uviedla svoje stanovisko k otázkam, ktoré boli podobnou formou predostreté zástupcami Odborového zväzu Justície Slovenskej republiky.
„Na súde nemáme skrátený pracovný čas. V žiadnom z opatrení ani odporúčaní ministerstiev či úradov nebolo uvedené ani odporúčané, že sa má pracovný čas zamestnancov skrátiť,“ píše sa v stanovisku. „Ak by bol skrátený pracovný čas, bolo by nutné upraviť aj percentuálnu výšku mzdy.“
Uvádza tiež, že zamestnancom bol upravený pracovný režim tak, aby bol zabezpečený čo najmenší vzájomný kontakt. „Na pracovisku v každej kancelárií pracuje súčasne len jeden zamestnanec. Ostatní zamestnanci, ktorí za normálnych okolností zdieľajú kanceláriu s inými, majú nariadenú prácu z domu.“
Prácu z domu nemajú schválenú podľa predsedníčky súdu len tí zamestnanci, ktorí ju z domu z objektívnych príčin nevedia vykonávať a majú samostatnú kanceláriu. „Uvedený pracovný režim nepovažujem za diskriminačný,“ konštatuje predsedníčka súdu.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Námestie pred nákupným centrom Aupark v Košiciach sa od soboty 23. novembra premení na sviatočnú zónu plnú chutí, vôní a tradičnej vianočnej atmosféry. Vianočné food trucky, ktoré sa vracajú po roku, budú otvorené každý deň až do 23. decembra.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.