Monika Jankovská a ďalší sudcovia ostávajú vo väzbe
AKTUALIZOVANÉ
Monika Jankovská, Eugen Palášthy, Denisa Cviková, Richard Molnár a Miroslav Mojto ostávajú vo väzbe.
Rozhodol o tom senát Najvyššieho súdu (NS) SR. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.
Monika Jankovská a ďalší sudcovia a iné osoby sú obvinení z korupčných trestných činov v spojitosti s Marianom Kočnerom.
[ad][/ad]Rozšírili dôvody väzby
Okrem toho, že bývalá štátna tajomníčka a sudkyňa Monika Jankovská ostáva vo väzbe, jej senát rozšíril dôvody väzby o preventívnu, aby jej bolo zabránené v pokračovaní trestnej činnosti.
Dôvod na existenciu preventívnej väzby však súd nezistil u obvineného sudcu Eugena Palášthyho. Okrem štvorice sudcov dnes súd potvrdil väzobné stíhanie aj pre advokáta Miroslava Mojta.
Najvyšší súd rozhodoval o sťažnostiach prokurátora a obvinených bez prítomnosti verejnosti aj procesných strán.
Do väzby zobral obvinených sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici.
[ad2][/ad2]Akcia Búrka
NAKA obvinila minulý týždeň v rámci akcie Búrka 18 osôb, z toho 13 sudcov, z trestných činov podplácania, prijímania úplatku a zasahovania do nezávislosti súdu. Medzi obvinenými je aj Marian Kočner.
Skutky, ktorých sa korupčná trestná činnosť mala týkať zahŕňajú aj ovplyvňovanie sudkyne Zuzany Maruniakovej v kauze zmeniek TV Markíza. Tá prisúdila jednu zo zmeniek Marianovi Kočnerovi bez toho, aby skúmala ich pravosť.
Za ich falšovanie je Marian Kočner neprávoplatne odsúdený na 19-ročný trest odňatia slobody. Ovplyvňovať rozhodovanie súdu mal podľa uznesenia o vznesení obvinenia Marian Kočner cez Moniku Jankovskú.
Zuzana Maruniaková zaslala vyjadrenie súdu o tom, že chce s políciou spolupracovať. Svoju vinu však naďalej popiera.
Vzhľadom na to, že bolo viacero obvinených sudcami, musel o ich možnosti väzobného stíhania rozhodnúť Ústavný súd. Ten tak urobil iba pri piatich z 13 sudcov. Ostatní sudcovia zostávajú naďalej obvinení, budú však stíhaní na slobode.
Čítajte aj:
- Najvyšší súd nezobral do väzby sudkyňu Zuzanu Maruniakovú
- Disciplinárny senát pozastavil funkcie sudkyniam Zuzane Maruniakovej a Gabriele Buľubašovej
- O väzobnom stíhaní exsudkyne Miriam Repákovej sa rozhodovať už nebude
- Disciplinárny senát pozastavil funkciu siedmim sudcom z akcie Búrka
(TASR)
Odporúčané články
Ustanovuje základný úväzok novej kategórie pedagogických zamestnancov – kandidátov. Cieľom schváleného návrhu je aj vymedziť, že základný úväzok riaditeľa „manažéra“ sa neustanovuje.
Učinili tak na mimoriadnom rokovaní v piatok popoludní. Na základe schválenej dohody zaniknú všetky doterajšie vzájomné sporné i nesporné nároky medzi samosprávou a spoločnosťou, ktoré sa týkajú užívania priľahlého areálu pri Národnom olympijskom centre plaveckých športov (NOCKE, predtým Mestská krytá plaváreň Košice).
Predvianočné obdobie v Sečovciach sa tento rok nesie v znamení výnimočnej udalosti. V meste dnes slávnostne vysvätili nový drevený betlehem, ktorý sa stal nielen estetickou ozdobou námestia, ale predovšetkým hlbokým duchovným symbolom blížiacich sa sviatkov.