Jedinečná akcia s jedinečnými ľuďmi
Ľudia s Downovým syndrómom žijú medzi nami a veľakrát máme voči nim predsudky.
Občianske združenie Usmej sa na mňa zorganizovalo v sobotu (19. 9.) pri kine Úsmev pilotný projekt Ponožkového festivalu, ktorý zábavnou formou priblížil život ľudí s Downovým syndrómom, ukázal ich šikovnosť, úprimnosť a krásu.
Počas celého podujatia prebiehala súťaž o najkrajšiu maľovanú ponožku, v kaviarni pomáhala „výnimočná“ obsluha, herci a taekwondisti s Downovým syndrómom ukázali svoje schopnosti. Súčasťou podujatia bola aj výstava fotografií či film Ôsmy deň, v ktorej mentálne postihnutý herec Pascal Duquenne získal za svoj výkon cenu na mužský herecký výkon na MFF v Cannes v roku 1996.
Pozrite si, ako sa jedineční taekwondisti predviedli publiku v kine Úsmev.
„Ponožkový“ chromozóm
Downov syndróm nie je choroba alebo ochorenie, je to genetický stav spôsobený prítomnosťou ďalšieho 21. chromozómu. A keďže chromozóm má tvar ponožky, na znak solidarity nosia ľudia v Deň Downovho syndrómu, ktorý je 21. marca dve rôzne ponožky.
„A práve to sa stalo motívom nášho podujatia, keď si deti budú môcť vyzdobiť ponožky. Ďalší pár darujeme pre ľudí v sociálnej núdzi“, povedala Dagmar Kočiová, riaditeľka košického občianskeho združenia Usmej sa na mňa a dodala, že atmosféra na festivale je priam úžasná.
„Stretlo sa tu mnoho dobrých ľudí, ktorí sa chceli dozvedieť viac o rôznych mýtoch, ktoré sú spojené Downovým syndrómom. Pripravili sme aj rôzne náučné materiály. Máme tu aj špeciálnu pedagogickú poradňu, kde sa rodičia môžu neformálne poradiť s odborníčkou,“ predstavuje aktivity D. Kočiová.
[ad][/ad]Umelci i športovci
To, že ľudia s Downovým syndrómom (DS) sú talentovaní, ukázali herci sociálneho divadla Hopi Hope a výnimoční športovci z para oddielu ILYO Taekwondo, ktorí trénujú pod taktovkou Jána Kopčíka. Tento oddiel má aj nemalé úspechy na medzinárodných pretekoch handicapovaných športovcov. Po predvedení spoločných cvičení sa predstavili aj jednotlivci, z ktorých, podľa slov ich trénera raz budú učitelia ďalších výnimočných športovcov.
Po celej čelnej strane kina Úsmev boli vystavené fotografie detí. Napriek tomu, že majú určité charakteristické fyzické vlastnosti a črty, každý z nich je jedinečný. Mohli sa o tom presvedčiť aj náhodní návštevníci, ktorých v tento podvečer obsluhovali ale aj uvádzali do kina usmievaví ľudia.
[ad2][/ad2]– Downov syndróm (DS) nie je choroba!
– Patrí k najbežnejším chromozonálnym poruchám a je najčastejší z vrodených syndrómov.
– Vyskytuje sa vo všetkých etnických skupinách.
– Na Slovensku sa ročne narodí 30 – 50 detí s DS.
– Na vznik DS nemá vplyv zdravotný stav matky, kvalita jej stravy a prísun vitamínov, ani spôsob života v tehotenstve.
– Pri DS bolo opísaných viac než 120 znakov, no mnoho detí ich nemá viac ako 6 – 8.
– Kvôli charakteristickým znakom sú si ľudia s DS poväčšine podobní, no každý z nich je jedinečný.
Preto je veľmi dôležité poznať nielen ich charakteristické črty a obmedzenia, ktoré sa môžu prejaviť v dôsledku daného postihutia, ale poznávať najmä individuálny potenciál každého človeka s Downovým syndrómom.
Foto: Jana Vargová
Odporúčané články
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.