Premiér: Správanie koaličného partnera považujem za mimoriadne nezodpovedné
AKTUALIZOVANÉ
Sú ľudia, ktorí sa ani v mimoriadne ťažkej situácii nevedia správať ako zodpovední politici. Na sociálnej sieti to napísal premiér Igor Matovič (OĽANO) po tom, ako nedeľné rokovanie ústredného krízového štábu opustil jeho koaličný partner – predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. Správanie Sulíka označil za mimoriadne nezodpovedné a mimoriadne neľudské.
„Hoci majú povinnosť byť na ústrednom krízovom štábe, prídu tam na chvíľu, nevypočujú si argumenty. V pohode si odídu na obedík, hoci koniec zasadnutia najdôležitejšieho krízového štábu je v nedohľadne, a idú sa opäť hrať na pekných pred médiá ako počas prvej vlny,“ skonštatoval predseda vlády.
„Primitívne útoky v médiách“ na ľudí z pandemickej komisie a ústredného krízového štábu ešte počas jeho zasadnutia podľa Matoviča výrazne znižujú šancu, že ľudia budú následne ochranné opatrenia dodržiavať.
[article slug=”richard-sulik-sas-je-proti-zatvaraniu-restauracii-fitnescentier-ci-divadiel”][/article]Kritika aj od ministra zdravotníctva
Sulíkov odchod z ústredného krízového štábu a jeho následné vystúpenie pred médiami skritizoval aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Považuje to za nešťastné.
„My sme si to všimli priamo na ústrednom krízovom štábe a hodnotili sme to veľmi negatívne. V tejto situácii musíme byť veľmi jednotní. Práve preto tam sedíme všetci, aby sme našli tú jednotu, na čom sa dohodneme,“ vyhlásil minister v živom vstupe v diskusnej relácii Na telo v televízii Markíza. Pokiaľ sa bude komunikovať spôsobom, že „jeden chce toto a druhý hento“ a nebude v tom jednota, podľa šéfa rezortu zdravotníctva vojnu s pandémiou Slovensko veľmi ťažko vyhrá.
Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) v relácii Na telo taktiež negatívne zhodnotil Sulíkovo konanie. Uviedol, že minister hospodárstva má sedieť na rokovaní ústredného krízového štábu a argumentovať, nie odchádzať preč a vypisovať na sociálnych sieťach.
Lucia Ďuriš Nicholsonová sa zastala Sulíka
Europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová sa postavila na stranu Sulíka. Vyjadrenia premiéra nie sú podľa nej hodné situácie, v akej sa Slovensko nachádza. Tiež ho kritizovala za to, že ľudia nedodržiavajú opatrenia. Krajčímu aj Matovičovi podľa nej chýba plán.
„Domnievam sa, že aj pre neprofesionálne verejné vystupovanie premiéra a ministra zdravotníctva, ktorí riešia viac vlastné emócie ako dáta, fakty a premyslené plány postupov, ľudia nedodržiavajú opatrenia,“ napísala na sociálnej sieti. „Čo robili v lete, keď naše nemocnice nie sú pripravené na narastajúci počet ľudí s COVID-19?“ pýta sa.
V reštauráciách podľa nej pracujú reálni ľudia s reálnymi rodinami, „ktorých rozpočty sa ešte stále nestihli spamätať z lockdownu“.
„Ak im teda máme zaraziť ďalšiu krutú ranu, potrebujeme vedieť na základe akých dát,“ dodala.
Sulík odišiel a je proti
Sulík po tom, ako odišiel z rokovania ústredného krízového štábu, prítomným médiám prezradil, že pandemická komisia predstavila pre zhoršujúcu sa situáciu s pandémiou nového koronavírusu na Slovensku návrh na uzatvorenie reštaurácií, fitnescentier či divadiel. Sulík je proti takémuto návrhu. Odôvodňuje to škodlivosťou pre ekonomiku.
„Veľmi ma prekvapilo, že nikto z odborníkov nemá dáta. Nevieme, koľko z nakazených chodí pravidelne do fitnescentra, divadla, reštaurácií,“ povedal novinárom. Preto tieto zákazy považuje za „strieľanie od pása“ a mimoriadne škodlivé pre ekonomiku. Zároveň informoval, že ho na rokovaní štábu zastúpi jeho poradkyňa Jana Kiššová.
[article-list slug=’branislav-grohling-stredne-skoly-prechadzaju-na-distancne-vzdelavanie,koronavirus-na-slovensku-v-sobotu-pribudlo-1-054-pripadov,pandemicka-komisia-navrhne-dalsie-opatrenia-zatia-ich-nepredstavila, urad-verejneho-zdravotnictva-ochorenie-covid-19-sa-zacina-sirit-najma-v-rodinach’][/article-list](TASR)
[ad][/ad]Odporúčané články
Sviatočný stôl je srdcom Štedrého večera. Hoci sa jedálny lístok a rodinné rituály v jednotlivých domácnostiach líšia, existuje niekoľko stáročných zvykov a jedál, bez ktorých by pre mnohých Vianoce neboli Vianocami. Pýtali sme sa obyvateľov Košíc, čo nesmie chýbať na ich sviatočnom stole.
V metropole východu vyhlásili v noci z piatka na sobotu prvý kalamitný stupeň v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou.
Kybernetický útok na Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky patrí podľa Asociácie kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky (AKI) k najvážnejším varovaniam pre štát za posledné roky. Incident spôsobil nasadenie štátnych kybernetických špecialistov z jednotiek CSIRT v rámci Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) a z Národného bezpečnostného úradu (SK-CERT).