V horúčavách hrozí úpal najmä starším ľuďom a malým deťom
Na tepelný úpal sú náchylní najmä starší ľudia a malé deti. Novorodenci a dojčatá nemajú vyvinuté termoregulačné mechanizmy a úpal im hrozí už po niekoľkých minútach, varuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na Národnom portáli zdravia.
„Prehriatie vznikne, ak telo vytvára alebo prijíma viac tepla, ako je schopné odovzdať do okolia. V úvodnej fáze sa organizmus snaží o presun krvi z centrálnych častí tela do kože. Postupne zlyháva tepelná regulácia, teplo sa prestane odvádzať z centra, teplota sa zvyšuje a výsledkom je tepelný úpal,“ vysvetľuje záchranár a prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš.
Bolesti hlavy či svalové krče
Príznaky prehriatia sú podobné príznakom chrípky, môžu sa objaviť únava a slabosť, nevoľnosť a vracanie, závraty, bolesti hlavy a svalov, svalové kŕče a bolesti. Ľudia sú tiež často podráždení, búši im srdce, pri vzpriamení po sedení a ležaní sa im mení tlak krvi a rýchlosť tepu a majú telesnú teplotu do 41 stupňov Celzia. Podobne sa prejavuje aj tepelný úpal.
Môžu sa pri ňom tiež vyskytnúť aj nepokoj, hnačky, rýchle dýchanie a zrýchlený pulz. Pre 80 percent pacientov sú charakteristické poruchy vedomia s náhlym nástupom. Pacienti sa niekedy správajú bizarne, majú halucinácie, zmeny duševného stavu, sú zmätení a dezorientovaní. Typickým neskorým príznakom tepelného úpalu je zastavenie potenia.
[ad][/ad]Pokračovanie článku na ďalšej strane.
[break][/break]Pozor na užívanie liekov
Polovica pacientov máva suchú kožu – typicky pri úpale z nadmernej námahy. Riziko tepelného úpalu zvyšujú dehydratácia, horúčka, srdcové, niektoré kožné či neurologické ochorenia, choroby žliaz s vnútorným vylučovaním, poruchy vylučovania vody a solí, obezita, vracanie a hnačky.
Tiež pobyt v horúcom prostredí, ako napríklad v stane, aute, saune či kúpeľoch, cvičenie v horúcom prostredí, nedostatok klimatizácie a ventilácie, nepriedušné alebo tesné oblečenie a znížený príjem tekutín.
Vyššie riziko úpalu vzniká aj pri užívaní liekov na vysoký tlak krvi a poruchy rytmu srdca, liekov na odvodnenie, choroby žalúdka a čriev, liekov proti alergii a na psychické ochorenia. Rovnako pri užívaní budivých drog a pití alkoholu.
Potierať vlažnou vodou
Človeka, u ktorého sa vyskytne úpal, treba preniesť do chladného prostredia a uložiť do ležiacej alebo pololežiacej polohy. Nie je vhodné ho ochladzovať studenou vodou, ktorá spomaľuje vydávanie tepla kožou vyžarovaním.
Na urýchlenie odparovania ho treba ovievať a tiež potierať vlažnou vodou. Ochladzovanie je možné aj vložením vrecka s ľadom zabaleného do uteráka ku krku, do podpazušia a slabín, prikrytím postihnutého vlhkou plachtou a podávaním nesladenej a neprichutenej vody z vodovodu po dúškoch.
„Množstvo regulujte tak, aby mal moč len slabo žltú farbu a bol bez zápachu. Tmavší moč svedčí o nedostatku tekutín,“ uvádza NCZI. Ak sa ťažkosti nezmiernia po 30 minútach, treba vyhľadať lekársku pomoc a pri zmätenosti alebo bezvedomí ihneď volať záchranku.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku na ďalšej strane.
[break][/break]Pohár vody nalačno
Teplotnému úpalu treba predchádzať pitím dostatku tekutín už 24 hodín pred ohlásenými horúčavami. „Ideálne je začať hneď ráno po prebudení. Zvyknite si vypiť pohár vody nalačno ešte pred raňajkami,“ odporúča Dobiáš. Vhodné je podľa neho piť radšej vlažné ako studené nápoje, ktoré musí telo najprv zohriať.
„Nezdržiavajte sa na priamom slnku. Vetrajte len skoro ráno alebo neskôr večer a cez deň neotvárajte okná,“ radí Dobiáš. Tiež je podľa neho vhodné skrátiť varenie a pobyt v kuchyni, obmedziť alkohol a veľmi sýte jedlá. Teplotná izolácia v domoch a bytoch znižuje únik tepla v zime, ale pomáha udržiavať stálu teplotu aj počas horúčav.
„Obliekajte si ľahký vzdušný odev svetlých farieb. Pred teplom nechráni nahota, ale skôr vrstva vzduchu pod odevom,“ hovorí. Krátke sprchovanie vo vlažnej vode aj dva- až trikrát denne podľa neho pomôže udržiavať tepelnú rovnováhu.
[ad][/ad]Dojčiace matky
Pri telesnej námahe a cvičení netreba zabúdať na zvýšený prívod tekutín a tiež treba monitorovať straty hmotnosti pred cvičením a po ňom. Strata viac ako siedmich percent telesnej hmotnosti podľa odborníka znamená závažnú dehydratáciu.
Strata piatich až šiestich percent napovedá o strednej strate tekutín. Hmotnosť znížená o dve až tri percentá prezrádza ľahkú stratu tekutín. Dojčiace matky by sa v letných mesiacoch, v horúčavách nad 30 stupňov Celzia, mali snažiť prikladať bábätko k prsníku čo najčastejšie.
„Ak laktácia nestíha pokryť nároky dieťaťa na tekutiny, je možné podávať aj prevarenú dojčenskú vodu. Detské čaje zavádzajte až spolu s nemliečnymi príkrmami,“ hovorí prezident SČK.
Pokrývka hlavy
„Rodičia by mali pravidelne kontrolovať, aby deti počas horúcich dní nosili ľahký, svetlý, vzdušný odev, pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a používali krémy proti UV žiareniu s vysokým ochranným faktorom,“ uviedla vedúca odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva SR Jana Hamade.
Zvýšená fyzická námaha by sa mala prispôsobiť prostrediu, deti by si mali robiť častejšie prestávky v tieni a v čase medzi 11.00 až 15.00 hod. sa nevystavovať slnečným lúčom.
[ad2][/ad2]