Čo číta, čo počúva, čo pozerá Jozef Ondáš
Stál pri zrode spoločnosti T-Systems Slovakia v metropole východu a bol jeden zo zakladateľov Košice IT Valley. Venuje sa charite prostredníctvom nadácie DeDo. Jozef Ondáš je verný klasickej hudbe, ale nepohrdne ani country. Knihomoľ, ktorý kedysi čítal knihy s baterkou pod paplónom, aby ho rodičia nevideli.
[ad][/ad]Rozčítané má dve knihy
Jozef Ondáš odporúča prečítať si knihu, ako inak, ako z „ítečkárskeho“ prostredia. „Publikácia Inovátori od Waltera Isaacsona hovorí o IT revolúcii, ktorá sa udiala v druhej polovici 20. storočia a mimoriadne ovplyvňuje náš život. Táto kniha je aj moja najobľúbenejšia.“
V súčasnosti má rozčítaného Alberta Einsteina, takisto od Waltera Isaacsona. „Zároveň som začal čítať ešte jednu knihu, a to Laudato Si’ od Svätého otca Františka.“ Poukazuje na to, že sám pápež pobáda veriacich, ktorí zapĺňajú námestie sv. Petra, aby sa modlili za rast zodpovednosti voči spoločnému domu – našej zemi.
Už odmala veľmi rád čítal. „Dokonca aj s baterkou pod paplónom, aby ma rodičia nevideli. Okrem rozprávkových kníh z útleho detstva si pamätám na jednu až doteraz. Ide o Dobrodružstvá Huckleberryho Finna od Marka Twaina.“
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Natočil by film inšpirovaný biblickým príbehom
K filmom má J. Ondáš kladný vzťah, najväčší dojem u neho zanechala snímka Umučenie Krista, ktorú režíroval Mel Gibson. Oscara by však venoval Forrestovi Gumpovi.
„Nielenže to je výsostne ľudská téma, ale sú tam predvedené vynikajúce herecké výkony.“
Ak by sa mohol stať režisérom, natočil by film s motívom biblického príbehu. „Napríklad o obrátení sv. Pavla (Šavla) a o jeho živote po obrátení. Tento príbeh na mňa pôsobí mimoriadne silno.“
A ak by sa mal prevteliť do filmovej postavy, bol by z neho Eli z filmu Kniha prežitia. „Túži po mieri a pokoji, no keď je k tomu donútený, bojuje s veľkým nasadením. Nie pre obavy o svoj život, ale pre nádej na budúcnosť – nádej, ktorú opatruje, chráni a je rozhodnutý ju premeniť v skutočnosť. Je vedený vierou v čosi väčšie než je on sám, robí všetko, čo treba, aby prežil a pokračoval vo svojom úsilí. Toto sa aj ja snažím robiť vo svojej oblasti.“
[ad][/ad]Klasika a country
Hudobný vkus sa mu za celý život nezmenil. „Ostal som verný Mozartovi, Čajkovskému, Beatles, Pink Floyd, Leonardovi Cohenovi, Bobovi Dylanovi, Michalovi Tučnému, Jaromírovi Nohavicovi.“
Nie je síce hudobník, ale niekoľko akordov na gitare zvládne. „Kým som mohol spievať, spieval som rád a často. Hudba však nikdy neovplyvňovala môj štýl obliekania.“
Rád si však vypočuje country v podobe Michala Tučného. Dopustiť nedá na jeho skladbu Tam u nebeských brán. „Zo svetových mám rád Leonarda Cohena a jeho pieseň Suzanne.“
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.