Zamestnávatelia sú povinní vykazovať poistné, aj keď ho majú odložené
Sociálna poisťovňa (SP) upozornila v júli tohto roka prostredníctvom SMS správ a e-mailov 6 352 zamestnávateľov na neodovzdané povinné mesačné výkazy za zamestnancov. Išlo o výkazy za máj 2020.
Na základe upozornenia SP dodatočne zaslalo mesačný výkaz poistného 743 zamestnávateľov, čo je takmer 12 % úspešnosť informačnej akcie.
„Na povinnosti vykazovať poistné sa nič nezmenilo ani v čase koronakrízy. Zamestnávatelia sú povinní vykazovať poistné aj za mesiac, v ktorom ho majú odložené alebo odpustené,“ upozornil hovorca SP Peter Višváder.
Poistné sa naďalej vykazuje v zákonom stanovených termínoch, v rovnakej štruktúre a forme. „Zachovaný zostáva aj spôsob vykazovania, čiže zamestnávateľ vykazuje poistné za zamestnávateľa i za zamestnanca. Ak by aj zamestnávateľ mal odložené alebo odpustené poistné za časť zamestnávateľa, nevykazuje nulové poistné, keďže za zamestnanca je povinný naďalej poistné uhrádzať,“ dodal Višváder.
(TASR)
[ad][/ad]
Odporúčané články
Ustanovuje základný úväzok novej kategórie pedagogických zamestnancov – kandidátov. Cieľom schváleného návrhu je aj vymedziť, že základný úväzok riaditeľa „manažéra“ sa neustanovuje.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK), a.s. informuje cestujúcu verejnosť o mimoriadnej výluke električkovej dopravy na rýchlodráhe v úseku Pereš – Vstupný areál U.S.Steel z dôvodu nevyhnutného orezu stromov.
Počas stredy 17. decembra bude na Kavečianskej ceste v Košiciach obnovená obojsmerná premávka. Z „esíčka“ tiež bude odstránená svetelná signalizácia. Na sociálnej sieti o tom informuje mesto Košice, ako objasnilo, súvisí to s prestávkou v stavebných prácach počas zimných mesiacov.