Druhá vlna korony začína valcovať
A je to tu opäť. Od štvrtka sa sprísňujú protikoronavírusové opatrenia. Ich následky pocítia v pohostinských zariadeniach, kultúrnych inštitúciách, kostoloch či športových kluboch. Ako sa podľa podnikateľov premietnu do ekonomiky a zamestnanosti?
Nepriaznivý vývoj situácie v súvislosti s počtom ľudí infikovaných koronavírusom priniesol svoje dôsledky. Ústredný krízový štáb zakázal od začiatku októbra všetky hromadné podujatia.
Týka sa to športových, cirkevných, kultúrnych a spoločenských podujatí, ale napríklad aj firemných akcií. Reštaurácie, bary, hostince a iné prevádzky verejného stravovania môžu byť otvorené len do desiatej večer.
[ad][/ad]Klesne aj počet ubytovaných
Pre košických podnikateľov to podľa slov tých, s ktorými sme hovorili, znamená návrat zlého sna z marca, keď vláda zavrela takmer všetko.
V hoteli Gloria Palac mali do konca roka nahlásených vyše 60 akcií. „Termíny sme mali vypredané. Boli medzi nimi svadby, stužkové či firemné a rodinné oslavy. Väčšina je zrušených, niektoré preložené na iné termíny. S tým, samozrejme, súvisí aj pokles ubytovania hostí, pretože účastníci týchto akcií zrušili prenocovanie,“ opísal nám situáciu konateľ Ján Kubička.
Podľa jeho slov to môže byť ešte horšie ako v marci. Nikto totiž nevie, dokedy opatrenia budú trvať a či nezasiahnu aj celú zimnú sezónu.
Ako nám povedal obchodný riaditeľ hotela Yasmin Martin Hejnus, zákazníci po pondelkovom oznámení premiéra o sprísnení opatrení už zrušili niekoľko desiatok plánovaných akcií, od svadieb, stužkových, cez firemné a rodinné oslavy až po konferencie.
„Má to najmä pri konferenciách dosah aj na počet ubytovaní, keďže takmer všetci ich účastníci u nás mali aj prespať. Odhadujeme, že oproti rovnakému obdobiu minulého roka nás čaká 85-percentný prepad tržieb,“ hovorí M. Hejnus. Dodáva, že situáciu v porovnaní s opatreniami počas prvej vlny v marci zhoršuje vývoj v okolitých krajinách, ktorý znamená zníženie počtu hostí zo zahraničia.
V Slávii na Hlavnej ulici už klienti tiež zrušili všetky nahlásené akcie vrátane svadieb a viacerých rodinných osláv. Podľa slov prevádzkarky im bude v ekonomike poriadne chýbať aj hodina, o ktorú budú musieť po novom zatvoriť podnik skôr.
[article-list slug=’upjs-odporuca-fakultam-okrem-vynimiek-distancnu-formu-vyucby,cirkev-zrusenie-bohosluzieb-nie-je-primerane,nosenie-ruska-po-novom-ake-vynimky-budu-platit’][/article-list]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Nočné podniky zatvoria
Vrásky na čele majú aj krčmári, ktorí okrem zrušenia rôznych osláv a firemných akcií budú musieť podniky zatvárať o desiatej večer.
„U nás sú z hľadiska tržieb najzaujímavejšie hodiny medzi deviatou večer a polnocou. A o to prídeme. Samozrejme sa to prejaví na ekonomike. Nikto nechce podnik zatvoriť alebo prepustiť ľudí, ale budeme musieť reagovať na aktuálny stav. Všetko bude záležať na tom, či sa ľudia zľaknú, či sa nebudú báť prísť do podniku,“ myslí si spolumajiteľ Hostinca a Camelotu Peter Škripko.
Súčasné opatrenia zasiahnu najmä prevádzkovateľov nočných podnikov. Retro club na Kováčskej ulici bude od štvrtka zatvorený, v prevádzke bude len kaviareň. „Tam budeme striedať aj zamestnancov z nočného klubu, aby sme nemuseli prepúšťať. Očakávam však až 90-percentný prepad príjmov. Zatiaľ stále čakáme na podrobnosti prijatých opatrení a zariadime sa podľa toho,“ hovorí spolumajiteľ podniku Alexander Gurovič.
Najstarší z košických nočných podnikov Boba bar je ako diskotéka, v ktorej sa vyberá vstupné, zatvorený už od 18. septembra tohto roka. „Teraz už je jasné, že to potrvá dlhšie. Budeme musieť prežiť len z rezervy, ako sa nám to podarilo počas prvej vlny. Zamestnancov nemáme, len asi 10 až 15 brigádnikov mesačne, ktorí prídu o možnosť zarobiť si. Mohli by sme fungovať ako bar, ale keďže ľudia sú zvyknutí k nám chodiť až od pol jedenástej a navyše tancovať, bolo by to zbytočné,“ povedal nám prevádzkar Matej Engler.
Obaja šéfovia nočných podnikov očakávajú, že im ekonomické problémy vzniknuté tvrdými opatreniami kompenzuje ten, kto ich nariadil, teda štát. Podľa ich slov už s príslušnými ľuďmi z vlády ich zástupcovia rokujú.