Čo číta, čo počúva, čo pozerá Soňa Jakešová
Riaditeľku Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach Soňu Jakešovú sprevádza písané slovo celý život. Vyštudovala síce Elektrotechnickú fakultu Technickej univerzity v Košicich, ale hneď po skončení štúdia ju to ťahalo k písaniu. Stala sa novinárkou, neskôr hovorkyňou Košického samosprávneho kraja a od roku 2014 je obklopená knihami ako riaditeľka knižnice. Píše aj sama, je spoluautorkou jedenástich kníh poviedok.
[ad][/ad]Humor a štýl
Sama vraví, že má rada knihy, ktoré pobavia aj poučia. Ak je v nich humor, ktorý nevtieravo provokuje, a majstrovský štýl, nevie sa od nich „odlepiť“.
„S chuťou som sa začítala do skvelého románu Chvíľa vo vetre od juhoafrického spisovateľa Andrého Brinka. Je to kniha, ktorá vo mne rezonuje aj po jej dočítaní. Silný príbeh lásky, poznamenaný predsudkami z obdobia apartheidu.“
Prekvapujúcim dejom a krásnym jazykom ju zaujala kniha českej autorky Hany Kolaříkovej Pravý leopardí kožich, v ktorej ide o presah vojnových udalostí do aktuálneho života generácie našich súčasníkov. Nedávno si s nadšením prečítala životopisnú knihu Leonard Cohen, život, hudba a vykoupení od Liela Leibovitza. Ako sama vraví, bavilo ju vnárať sa do obdobia hippies a popri tom si púšťať hudbu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, na ktorú sú v knihe početné odkazy.
„Medzi knihy, ktoré sa mi dostali pod kožu, patrí aj Úzka cesta na ďaleký sever od Richarda Flanagana. Autor čerpá zo spomienok svojho otca, veterána siamsko-barmskej železnice. Veľmi sugestívne spracovanie, ktoré stojí za prečítanie.“
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Cézar hodný potlesku
Televízor začala Soňa Jakešová vnímať ako chrlič reklám a negatívnych emócií, preto sa ho zbavila. Zato si rada pozrie dobré filmy.
Naposledy ju zaujal životopisný seriál Dickinson o skvelej americkej poetke Emily Dickinson. „Moderný prístup réžie, ktorý do pohnutého života ústrednej postavy vniesol komediálne odľahčenie, zafungoval výborne. Prvá séria má desať častí, netrpezlivo čakám na pokračovanie,“ vraví riaditeľka a literátka.
Zaujal ju aj film Arranged (Dohodnuté) o priateľstve ortodoxnej Židovky a muslimskej ženy, ktoré boli učiteľkami na verejnej škole v Brooklyne. Nevšedne silno však na ňu zapôsobil taliansky film Cézar musí zomrieť (Cesare deve morire), ktorý v roku 2012 režírovali bratia Tavianiovci. V jednej z najprísnejších talianskych väzníc zaznamenávali, ako skupina odsúdených v rámci terapie nacvičuje predstavenie klasickej Shakespearovej tragédie Julius Caesar.
„V autentickom prostredí väznice sa prelínajú dávne intrigy so životom reálnych odsúdencov. Film pre náročného diváka hodný potlesku,“ hodnotí S. Jakešová.
[ad][/ad]Dámy vedia, čo je dôležité
Aj v muzike hľadá milovníčka krásnych slov v prvom rade zmysluplné texty. Z hudobných počinov jej aktuálne lahodí najmä Radůza, Szidi Tobias a Lucia Šoralová s kapelou Nerez.
„Dámy vedia, čo je v živote naozaj dôležité. Autenticky dokážu sprostredkovať emócie pretavené do skvelých textov a hudby. Pre mňa ozajstná lahôdka.“
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.