Uštipnutie hmyzom je najmä nepríjemné
Leto by bolo ešte krajšie, ak by okolo nás nepoletoval rôzny hmyz. Jeho kúsadlá, žihadlá či sosáky nás dokážu poriadne potrápiť. Viete, čo robiť, ak vás niečo lietajúce poštipne či bodne?
„Človek nevie predpovedať, či je alebo nie je alergický na uštipnutie hmyzom. Najnovšie celosvetové odporúčania hovoria, že ani preventívne vyšetrenia v tomto smere nie sú indikované. Ak si niekto myslí, že je alergický, a príde k alergológovi, aby mu to potvrdil alebo vyvrátil, to sa jednoducho nedá,“ povedal MUDr. Norbert Lukán. „Liečiť sa dá len to, čo sa vyšetrením potvrdí“.
Internetové diagnózy
„Dnes je v médiách veľmi veľa informácií a veľa ľudí sa snaží stanoviť si diagnózu napríklad z internetových blogov či rôznych časopisov. Existuje skupina ľudí, ktorí sú úzkostliví a majú veľké obavy už len z toho, že si prečítajú presne takýto článok. Musím ich teda upokojiť, pretože predpoklad prudkej reakcie na uštipnutie hmyzu je fakt minimálny,“ upozorňuje Dr. Lukán.
Koho ohrozuje
Ak vás niečo štipne, musíte sa s tým zmieriť a veriť, že sa to skoro zhojí alebo sa prejaví nejaká alergická reakcia vášho organizmu. Tých, čo reagujú na uštipnutie hmyzu, však nie je veľa. Výskyt alergie na jed hmyzu nie je vysoký a pohybuje sa do 5 %. Inak povedané na 100 tisíc obyvateľov by mali byť 3 – 5 obyvatelia, ktorí môžu byť alergickí. Dá sa povedať, že v Košiciach máme ročne od 6 do 15 ľudí, ktorí ‚prudko‘ zareagujú na uštipnutie. Ak je leto suchšie, hmyz je agresívnejší, môže tento počet mierne stúpnuť.
Prvá pomoc
Uštipnutie sa môže prejaviť lokálne, ale aj šíriť sa centrálnym smerom do krvného obehu, a to znamená, že organizmus spustí imunologickú reakciu, ktorá uvoľní aktívne látky. Tieto látky spôsobia svrbenie, vyvolajú žíhľavku, ale aj pocit dusenia, či opuch v ústnej dutine… Najťažšou formou je pokles krvného tlaku a strata vedomia – anafylaktický šok.
Čo však v takom prípade robiť?
Ako hovorí MUDr. Lukán, jediná pomoc je volať pohotovosť. „O to je to horšie, ak sa to stane niekde na túre. Ak neviete, že ste alergik, tak budete mať šťastie, ak vám niekto lekára zavolá.“ Akou-takou prvou pomocou, ktorú môže mať každý, je voľnopredajné antihistaminikum, ktoré sa dá kúpiť v lekárni.
Žihadlo
Pri uštipnutí včelou v rane ostáva žihadlo. „Žihadlo by bolo vhodné vybrať, ale treba dávať pozor, aby ste z neho do rany nevytlačili ešte viac jedu do tela. Ak však nemáte vhodnú pinzetu, alebo nie ste dvakrát zručný, radšej ho v rane nechajte a vyberie ho odborník.“
Liečba
Reálne sa dá liečiť iba uštipnutie včelou a osou. „Žiadne iné vakcíny zatiaľ vyrobené neboli. V Amerike majú ešte vakcínu pri
uštipnutí červeným mravcom, ktorý sa však v našich zemepisných šírkach nevyskytuje. Uštipnutie ovadom či komárom sa žiadnym spôsobom nelieči a vo svojej praxi som sa ani nestretol s nejakou silnou celkovou reakciou na uštipnutie takýmto hmyzom. Na vyšetrenie alergie po uštipnutí komárom švábom, moľou a ovadom, však existujú u nás dostupné diagnostické alergény,“ spresňuje imunoalergológ.
Diagnóza: alergia
Ak alergiu potvrdíme, pacienti dostanú pohotovostný balíček prvej pomoci, ktorú si vedia sami podať. Pacient, ktorý použije pohotovostný balíček, musí okamžite volať lekársku pohotovosť na číslo 155, ktorá by mala dôjsť najneskôr do 15 – 20 minút. Po zvládnutí akútnej reakcie, ďalšiu starostlivosť preberá imunoalergológ, najlepšie špecializovaná ambulancia – Centrum pre hmyzovú alergiu. Tam v indikovaných prípadoch pacientom navrhujeme liečbu. Precitlivenosť sa vyliečiť nedá, ale dajú sa utlmiť reakcie podávaním vakcíny s alergénom v presných koncentráciách.
Kedy repelent škodí Dobrou prevenciou je aplikácia repelentov. Vyberajte si tie s dlhšou účinnosťou, teda také, ktoré obsahujú aspoň 50 % DEET (diethyltoluamid), ktorý je najpoužívanejšou aktívnou zložkou v repelentoch. Nestriekajte repelent na slnečné okuliare či umelohmotné gombíky na oblečení, pretože môžu rozpúšťať plasty. Takéto repelenty však nie sú vhodné pre deti do troch rokov.
Babské rady
Naše babičky vedeli, že pomôže priloženie rozrezanej cibule alebo citróna na podráždené miesto. V ruksaku na výlete ale nájdete možno jablko – rozrežte ho a priložte plochou na vpich, pomáha tiež! Opuch, bolesť a svrbenie môžeme zmenšiť aj tým, že na kožu priložíme ocot, ľad alebo alkohol.
Foto: Shutterstock