ANKETA: Vnímate rasizmus na Slovensku ako problém? Ak áno, ako by ste ho riešili?
Deň obetí holokaustu a rasového násilia pripadá na dnešný dátum – 9. septembra.
ANKETA: Vnímate rasizmus na slovensku ako problém? Ak áno, ako by ste ho riešili?
Miroslava Vaníková, copywriterka
Rasizmus vyplýva z ľudskej povahy, ktorá v sebe nesie potrebu “kastovať sa”. Vyriešiť by sa to dalo jedine zmenou myslenia. Ak by sme ľudí postavili do situácie, keď ich prežitie závisí na spolupráci a pomoci toho druhého, možno by pochopili, že cena človeka nezávisí na rase či národnosti, ale na tom, ako sa správa.
Juraj Senič, programátor
Vnímam rasizmus z bubliny majority bez priameho kontaktu so zasiahnutými skupinami a, žiaľ, bez osobného cieľa aktívne ho riešiť. Považujem ho za obrovský problém s množstvom rozmerov, preto ako laikovi mi neprináleží sa vyjadrovať k jeho riešeniam.
Matěj Pudich, zdravotník
S priamym rasizmom som sa nestretol, jedine ak s obráteným. Snažím sa nehádzať všetkých do jedného vreca, ale 90 % z nich hovoria sami za seba. Riešenie buď nie je, alebo je veľmi drastické. Dávať ďalšie výhody tejto skupine obyvateľstva vedie k rasizmu samo o sebe. Riešenie rasizmu nie je prvotne zmeniť zmýšľanie bielych, ale Rómov.
Phong Nguyen Tien, informatik
Rasizmus je problém na Slovensku ako aj vo svete. Osobne som takéto problémy nemal. Často sa však stretávam s neznášanlivosťou voči Rómom. Podľa mňa to spôsobujú predsudky a zlé skúsenosti. Dôležitá je osveta, kritické myslenie a overovanie si pravdivosti informácií, čo v dnešnej dobe chýba. Zlé skúsenosti ovplyvňujú ľudí a ťažko je im vysvetliť, že to spravila konkrétna osoba a nie rasa/etnicita.