O testovanie na Ipeľskej bol veľký záujem
Už vo všetkých krajských mestách na Slovensku fungujú veľkokapacitné mobilné odberové miesta (MOM), ktoré vykonávajú testovanie na COVID-19. Košické bolo do prevádzky uvedené iba v stredu (23. 9.).
V prvý deň fungovania odberového miesta na Ipeľskej ulici bol o testovanie enormný záujem. Urobili až 117 odberov. Ľudia prichádzali peši ale aj autami. Na dodržiavanie všetkých bezpečnostných podmienok dohliadali zdravotníci.
Každá MOM-ka je schopná denne otestovať stovky ľudí. Ministerstvo zdravotníctva rozšírenie testovacích kapacít považuje za významný krok v boji s koronavírusom.
„Vďaka veľkokapacitným mobilným odberovým miestam sme pripravení na masívne testovanie po celom Slovensku. Kapacitu sme zvýšili tak, že vieme otestovať až 7 500 ľudí denne,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí pre TASR.
[ad][/ad]Dodržiavajte pravidlá
„Ak chceme druhú vlnu epidémie zvládnuť, musíme byť všetci zodpovední voči sebe aj svojmu okoliu. V prípade kontaktu s pozitívnou osobou alebo po návrate z rizikovej krajiny je mimoriadne dôležité pred testovaním dodržať 5-dňovú inkubačnú dobu. Počas týchto 5-tich dní je potrebné minimalizovať kontakt s okolím a zostať v domácej izolácii. Iba tak je možné COVID-19 pri testovaní s istotou odhaliť,“ dodal Marek Krajčí.
Po otestovaní by mal byť výsledok doručený do 96 hodín. Občania, ktorí dostanú SMS s pozitívnym výsledkom, musia zostať v povinnej karanténe, resp. domácej izolácii. Všetky ďalšie pokyny, ako postupovať, sú tiež na webe korona.gov.sk/povinna-domaca-karantena.
[ad2][/ad2]Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.