Zdravotné ťažkosti, ktoré nás trápia v zimnom období
Nízke teploty, mráz a sneženie sú typické pre zimné ročné obdobie. Prvý zimný mesiac sa nám už začal a aj keď to v niektorých lokalitách nevyzerá, že by bola zima, najmä v podhorských oblastiach a v regiónoch na severe Slovenska sa už môžu tešiť aj zo snehovej pokrývky.
V tomto ročnom období nás vedia trápiť viaceré zdravotné ťažkosti. Viete ale, ktoré nám robia najviac problémov?
Problémy s chodidlami
V zimnom období, aj keď sa to možno nezdá, bývajú namáhané aj chodidlá. V zime sa väčšina ľudí podvedome sprchuje pod prúdom horúcej vody, čo spôsobuje extrémne vysúšanie pokožky celého tela, ale aj chodidiel. Môžu sa objaviť problémy s vysúšaním pokožky chodidiel, praskanie piat, či pri nedostatočnej hygiene nôh dokonca aj mykóza na nechtoch.
Medzi zdravotné ťažkosti, ktoré nás trápia v zimnom období, môžeme pokojne zaradiť aj problémy s nohami. Odporúčame vám preto venovať sa dôkladnejšie hygiene chodidiel a prstov na nohách, vrátane priestoru medzi prstami. Zároveň je veľmi dôležité ich po sprchovaní dôkladne vysušiť.
Aby sa vám na nohách neobjavovali kurie okná, je potrebné odstraňovať zhrubnuté zvyšky kože z chodidiel pomocou praktickej pemzy. Vždy po kúpeli sa odporúča chodidlá dôkladne premastiť.
Akné na tvári
Počas zimy je naša pleť náchylnejšia na vznik hnisajúceho akné. Akné na tvári znášajú zle predovšetkým ženy. Hnisajúce akné sa objavuje počas zimy najmä na brade a čele.
Počas zimy je nutné chrániť si pokožku na tvári o to viac. Odporúčame vám robiť si domácu pleťovú masku z včelieho peľu. Stačí, keď jemne zomeliete jednu kávovú lyžičku včelieho peľu a premiešate ju s čerstvým žĺtkom. Zamerajte sa aj na dôkladnejšie odstraňovanie make-upu.
Príčinou vzniku akné môže byť aj nesprávna životospráva. Skúste sa preto pozrieť na svoj jedálniček a vynechajte problémové jedlá.
Bolesť hrdla a kašeľ
K zdravotným ťažkostiam, ktoré nás trápia v zimnom období, môžeme okrem problémov s chodidlami a okrem hnisajúceho akné zaradiť aj bolesť hrdla a kašeľ. Väčšina z nás má tendenciu pri bolesti hrdla užívať hneď kvapky, či cukríky z lekárne, avšak pomôcť si dokážeme aj inak. Na bolesť hrdla odporúčame kloktať čaj zo sušených lístkov šalvie. Pomôcť vie aj zázvorový čaj, či horúce mlieko s maslom a medom.
Na bolesť hrdla odporúčame vyskúšať med z manuky. Manuka je krásny ker jantárovej farby, ktorý má výraznú bylinnú arómu. Rastie len v Austrálii a na Novom Zélande.
Okrem toho, že med z manuky upokojuje bolesť hrdla a zmierňuje kašeľ, pomáha liečiť a zmierňovať jazvy a je vhodný pri liečbe rán, či popálenín.