Ukradli sochu Jána Mathého
O tom, že trúfalosť zlodejov nepozná hraníc, sa toho popísalo už dosť. Tí, ktorí majú na rováši krádež sochy z areálu Základnej školy v Seni, však prekročili akúkoľvek hranicu. Ukradli totiž sochu jedného z najvýznamnejších košických sochárov minulého storočia Jána Mathého. A verejnosť, ani umelecká obec o tom dva roky vôbec nič nevedeli!
Vyše tri metre vysokú sochu zo zváraného plechu nazvanú Vzlet IV inštalovali v areáli školy v Seni na betónový podstavec v roku 1961.
“Práve toto dielo Jána Mathého má veľký umelecký význam. Prvýkrát v ňom totiž dokázal, že je vyzretým autorom pri abstrakcii ľudskej figúry. Preto si myslím, že má vysokú umeleckú aj finančnú hodnotu,” povedala nám historička umenia Sabína Jankovičová.
Práve pri jej snahe získať do svojej pripravovanej publikácie fotografiu sochy prišli v marci tohto roku na to, že dielo na mieste, kde má byť, nie je.
Starostka obce Seňa podala 9. mája 2013 na policajnom oddelení v Čani trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý v presne nezistenej dobe odcudzil sochu s vyobrazením človeka s holubicou v rukách umiestnenú pred budovou Základnej školy v obci Seňa. Škoda bola vyčíslená na 5500 eur.
“Oznamovateľka presne nevedela určiť obdobie, kedy ku krádeži sochy došlo, ani poškodenú osobu, teda komu škoda vznikla. Pokúšala sa v archívoch obecného úradu preveriť podklady k danej soche, ale kto je zhotoviteľ danej sochy, sa jej nepodarilo zistiť,” dozvedeli sme sa od policajnej hovorkyne Jany Mésarovej.
V danej veci poverený policajt dňa 29. mája 2013 začal trestné stíhanie pre prečin krádeže a vypočul viacero osôb. Tie však neuviedli žiadne informácie, ktoré by mohli prispieť k objasneniu veci.
“Po konzultácii s dozorujúcim prokurátorom bolo trestné stíhanie v danej veci prerušené, pretože sa doposiaľ nepodarilo skutok preukázať konkrétnej osobe,” dodala policajná hovorkyňa. Ako výsmech v tejto súvislosti vyznieva skutočnosť, že jedna zo sochárových najvýznamnejších sôch zmizla práve v čase, keď po ňom v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry pomenovali aj námestie.
DIELA BEZ KONTROLY
Manželka nebohého sochára Eva Mathéová je z krádeže výnimočného diela rozčarovaná.
Socha podľa nej zmizla z podstavca ešte koncom roka 2012. “Údajne bola rozrezaná a skončila v zbere druhotných surovín. Veľmi ma bolí, že dva roky nikto informáciu o takejto strate nepodal mne, ani umeleckej obci. Je to veľmi smutné,” povedala nám vdova po známom sochárovi.
Nejde o prvé sochárske dielo nainštalované vo verejnom priestore, ktoré zmizlo. Pred niekoľkými rokmi ukradli spred reštaurácie Šport na Komenského ulici bronzovú sochu od Arpáda Račka – Dospievajúca. Polícia dodnes páchateľa nevypátrala.
Aj na ďalšiu sochu Jána Mathého s názvom Češúca sa, ktorá je osadená v parku pred poliklinikou Sever, si zlodeji brúsili zuby. Dokonca už bola odskrutkovaná a pripravená na transport. V poslednej chvíli ju zachránil kunsthistorik Gabriel Kladek.
ZA ŽIVOTA NEDOCENENÝ JÁN MATHÉ
- narodil sa 14. júna 1922 v Košiciach
- sochárstvo študoval v rokoch 1945 – 1950 v Prahe
- jeho profesorom na Akadémii výtvarných umení bol významný sochár Otakar Španiel
- po návrate do Košíc vytvoril viacero diel umiestnených na sídliskách alebo pri krematóriu
- základnými témami jeho diel bol ľudský život, jeho zrod a ochrana
- zomrel 5. júna 2012 – ocenili ho počas EHMK 2013 v Košiciach, keď po ňom pomenovali dovtedajšie Námestie nádeje na križovatke Hlinkovej ulice a Národnej tried
Fotky: Ivan Fleischer
Odporúčané články
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.
Mestská časť Košice-Západ hostila nezabudnuteľné podujatie pod názvom Halloween na Terase, ktoré prilákalo mladších aj starších obyvateľov Terasy. Miestom osláv sa stal areál okolo Átrium klubu v Zuzkinom parku, kde sa návštevníci tešili z pestrého programu, pripraveného práve na počesť jedného z najobľúbenejších sviatkov roka.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.