V Dóme sv. Alžbety pribudli infotabule, približujú ho aj znevýhodneným
Najmä slabozrakým a nevidomým majú slúžiť informačné tabule, ktoré od piatka pribudli v Dóme sv. Alžbety a v Urbanovej veži v Košiciach. Pomocou QR kódov, NFC čipov a Braillového písma sprístupňujú informácie o jednotlivých historických kultúrnych pamiatkach zdravotne znevýhodneným skupinám obyvateľstva. Po načítaní mobilnou aplikáciou sprostredkujú text aj vo zvukovej podobe.
Uviedol to riaditeľ Združenia Feman Eduard Buraš.
Infotabule s textami v slovenčine a angličtine zároveň slúžia všetkým turistom a záujemcom. Projekt využívajúci nové technológie približuje katedrálu ako významné stredoveké pútnické miesto na 12 takýchto tabuliach. Ďalšie tri sú umiestnené v susediacej zvonici.
„Vybrali sme tie body záujmu, ktoré poukazujú na ‘Stredoveký eucharistický zázrak, ktorým sa Košice stali pútnickým mestom’ a reálne dokresľujú stredovekú pútnickú trasu, ktorou prechádzal pútnik do nášho mesta uctiť si relikviu Kristovej krvi,“ povedal.
[ad][/ad]Trasa začína pri severnej bráne
Trasa, na ktorej sú informačné tabule umiestnené, symbolicky začína pri severnej bráne, ktorou pútnici vstupovali do katedrály. Smeruje k sakristii, pokračuje okolo hlavného oltára, krstiteľnice až ku kráľovským schodom, cez ktoré sa išlo k vystavenej relikvii. Ďalej vedie k oltáru s relikviami troch svätých košických mučeníkov, popri hrobke biskupov až k stredu krížovej chodby.
Podstatou projektu je sprístupniť tieto pamiatky aj ľuďom, ktorí z dôvodu poškodenia zraku alebo inému zdravotnému postihnutiu, nemôžu vidieť ich krásu, alebo počuť výklad k historickej pamiatke. Podľa Buraša si takto môžu aspoň sčasti vykompenzovať hendikep, ktorý majú.
Informačné tabule inštalovali v rámci projektu pod názvom Via Cassoviensis a Dar od Kráľa – Donum regis, ktorý realizuje združenie Feman v spolupráci s farnosťou sv. Alžbety v Košiciach a Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska. S finančným príspevkom 8 000 eur ho podporilo Ministerstvo kultúry SR, spolufinancovanie je vo výške piatich percent.
[ad2][/ad2](TASR)
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.