Tajomstvo mäkkých medovníkov
Tak ako k Vianociam patrí vyzdobený stromček, kapor, či kapustnica, na vianočnom stole by nemali chýbať ani medovníčky. Piecť tieto vynikajúce dobroty je však umenie.
Medové cesto bolo známe už v starovekom Ríme. Med sa považoval za maškrtu bohov, bol vzácnou surovinou, preto sa z neho vyrábali sladké pochúťky, ktoré slúžili ako obeta. Medovníky sa nepiekli na bežné jedenie, ale prevažne na ozdobu. Ľudia sa nimi hostili iba na Vianoce. Medovníčky ako ich poznáme dnes pochádzajú zo 14. storočia. V tomto období začali na Slovensku vznikať aj cechy medovnikárov. Dnes existuje množstvo receptov na výrobu týchto pochúťok. Upiecť ich správne je však umenie.
[ad][/ad]Pomer ingrediencií
Istotne ste sa už stretli s tým, že sa vám podarilo upiecť tvrdé medovníčky. Na internete dnes nájdete desiatky receptov, no nie každý vám vie zaručiť správnu mäkkosť. Naďa Lutašová sa venuje pečeniu medovníkov už vyše 30 rokov. „Pečenie a zdobenie vianočných koláčov je moja vášeň. Trvalo mi však veľmi dlho, kým som našla ten správny recept. Pomer medu, múky a v podstate všetkých ingrediencií je veľmi dôležitý. Ak nebude dodržaný, je možné, že medovníčky nezmäknú,“ hovorí.
Správne uskladnenie
Na ich tvrdosť vplýva viacero faktorov. „Medovníky po vytiahnutí z rúry zvyknú byť poriadne tvrdé. Je to kvôli tomu, že v rúre sa z nich odparí voda. Odporúčam poriadne vyvaľkať cesto. Nie však úplne natenko, malo by mať hrúbku 0,5 cm. Je prirodzené, že čím tenšie cesto, tým suchšie koláčiky,“ vysvetľuje Naďa. Po upečení je potrebné ich poukladať do plechovej škatule a uskladniť ich v miestnosti, ktorá je chladnejšia a vlhká. V domácnostiach sa často používa dóza s jabĺčkami, ktorá toto prostredie prirodzene vytvára. Mnohé gazdinky sa domnievajú, že medovníky by sa mali piecť aspoň dva týždne pred Vianocami. Je to v skutočnosti pravda?
„Všetko závisí od ich uskladnenia. Samozrejme, treba myslieť aj na to, že by sme mali nechať cesto pred pečením odležať na 24 hodín. Nie je na škodu ich však upiecť skôr. Najmä kvôli tomu, aby sme si našli čas na ich zdobenie.“
Príprava polevy
Najjednoduchším a najtradičnejším spôsobom je zdobenie bielkovou polevou z igelitového vrecúška, na konci ktorého urobíte malú dierku. „Príprava polevy je veľmi jednoduchá. Potrebujete jeden bielok a 14 dkg práškového cukru. Ten je potrebné dvakrát preosiať cez sitko. Následne poriadne vymiešať (ručne), aby bola poleva hustá. Dáme ju do vrecúška, urobíme dierku a ozdobujeme,“ dodáva Naďa.