Ak máte vášeň či túžbu robiť niečo, čo od srdca milujete…
Eva Halásová je rodenou Košičankou. Venuje sa zhotovovaniu slovenských výrobkov – plienkovníky, taškovaky, prebaľovacie podložky – ktoré sú nielen slovenskými, ale aj rodinnými v pravom zmysle slova. Pochádzajú totiž z domácej dielničky a na ich výslednej podobe sa podieľajú takmer všetci členovia domácnosti.
Práve v čase, keď bola pani Evka na materskej dovolenke, sa jej manželovi v práci naskytla ponuka nenávratnej pôžičky. Prvotne sa rozhodovali, na čo ju použijú. Napokon dospeli k tomu, že kúpia šijací stroj a budú šiť oblečenie pre deti.
Evka je samoukom, spomenula nám aj časopis Burda, podľa ktorého skúšala ušiť deťom či manželovi rôzne kúsky. Svojej záľube sa venuje už 37 rokov a zvuk šijacieho stroja jej bol známy vďaka matke od útleho detstva. „Viete, v tom čase sa šili nielen nové veci, ale veľa sa aj opravovalo. Tu niečo prešiť, podhnúť nohavice, skrátiť záves…“
[ad][/ad]Dielnička v dome s históriou
Bývajú v obci Ťahanovce, v domčeku po svokrovcoch, kde aj spoločne tvoria. Pôvodne mali na dielničku vyčlenenú jednu izbu, momentálne však fungujú už v dvoch. Najviac miesta im zaberá skladový materiál. V priestoroch sa nachádza niekoľko strojov, veľký pracovný stôl, žehliaca technika, nástroje či lis. Podľa slov pani Evky má dielnička svoje čaro, lebo dom má už vyše 100 rokov. Vysoké stropy, hrubé múry, históriu je tam cítiť.
Na výrobe sa podieľa takmer celá rodina. „V dielničke mi pomáha manžel, webovú stránku a sociálnu sieť má na starosti starší syn. Nevesta Janka je naša modelka. Nevestu Ivku som priviedla k šitiu pred dvoma rokmi a rovnako ju to veľmi baví. Keď nás tlačí čas, vždy nám ochotne pomôže“, priblížila.
Práca ju jednoducho baví a napĺňa, tvorivou energiou prekypovala od detstva, kedy hrala v divadle. Prakticky celý život sa učila zručnostiam od háčkovania a pletenia, cez patchwork až po servítkovú techniku. „Ak máte vášeň či túžbu robiť niečo, čo od srdca milujete, tak na konečnom produkte to cítiť a vidieť. V handmade svete predávate kus seba.“
Prelomová kabelka
Zaujímalo nás, odkiaľ pani Evka čerpá inšpirácie na originálne výrobky. „Inšpiráciou sú mi ľudia a zároveň životné okolnosti,“ hovorí. Pred dvoma rokmi ušila kabelku pre svoju nevestu k narodeninám, ktorá sa jej hneď v ten večer ozvala s prosbou, či by neušila kabelku aj pre jej kolegyňu. Vtedy si uvedomila, že jej výrobky by mohli uzrieť svetlo sveta.
Táto udalosť bola prvým prelomovým bodom. Hneď potom si založila facebookovú stránku, kde jej syn kabelku odfotil a pridal. Slúžilo to ako odpoved, pretože podľa jej slov je iné šiť veci do rodiny, a šiť vecí pre neznámych ľudí. Neočakávala od toho veľa, no po hromadnom záujme ostala milo prekvapená, symbolizovalo to indikátor, že má zmysel pokračovať a tvoriť výrobky.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Vznik originálnych výrobkov
Za vznikom plienkovníka a prebaľovacej podložky boli práve životné okolnosti v rodine. „Čakali sme prírastok do rodiny. Najväčšie starosti majú mamičky v prvých dňoch po narodení bábätka s prebaľovaním,“ vysvetľuje pani Evka, ako chcela svojej neveste uľahčiť hlavne túto činnosť. Mať všetko poruke je veľkou výhodou a navyše čas prebaľovania sa výrazne skráti. Voľba tak padla na plienkovník a prebaľovaciu podložku.
Veci, ktoré šije pre rodinu, ponúka aj zákazníkom, takže si môžu byť istí, že materiály sú kvalitné. Pôvodný taškovak, o ktorý je v poslednom čase enormný záujem, vznikol vplyvom životných udalostí, ako darček pre nevestu pani Evky. Zákazníčky oceňujú hlavne to, že je dva v jednom, kabelka aj batoh. Výhodou je jeho ľahkosť a zároveň dostačujúca veľkosť. Ocenia ho hlavne aktívne moderné ženy.
Keď sa upokojí súčasná neľahká pandemická situácia, Evka by rada prišla medzi ľudí na handmade podujatia či trhy. Kamenný obchod nemajú, avšak premýšľajú nad vytvorením showroomu v rámci dielničky, kde by si ľudia mohli tovar pozrieť. „Chápem, že nie pre každého je online kúpa ideálny spôsob nakupovania, a tak by som im rada umožnila si na tovar siahnuť, pozrieť či vyskúšať. Prehodiť pár slov, poradiť sa a podobne“, dodala.
Podľa jej slov sú stále len na začiatku, veľa investujú do zariadenia či profesionálnej techniky, takže momentálne peniaze z predaja sú akýmsi doplnkom k rodinnému rozpočtu.
Čas je najdôležitejší pri ručnej práci
Krajčírka Evka sama priznala, že je veľký pedant a svoje výrobky nepustí z ruky, kým si nie je istá, že je všetko v poriadku. Látky si objednáva od slovenských predajcov a výrobcov. Hlavne pri látkach pre deti si dáva pozor, aby mali štandardné certifikácie pre deti.
„Dĺžka výroby je individuálna. Ak sa jedná o prototyp, tak na začiatku musí byť, samozrejme, nápad, následne musíme vytvoriť strih, vyberie sa materiál, doplnky, prípadne kovania. Tento proces môže trvať aj niekoľko dní. Ak je hotový prototyp, následná výroba už trvá kratšie.“
Výroba taškovaku, ktorý je momentálne top produktom, trvá štyri hodiny. Len ojedinele sa stane, že výrobok je dostupný v sklade, všetko je vyrobené ručne na zákazku pre konkrétneho zákazníka. Zákazníci veľmi často kupujú výrobky ako darčeky pre svojich blízkych či priateľov, preto im chceli vyjsť v ústrety, a tak prišli s možnosťou vyšitia mena prípadne monogramu. “Obdarovaný tak získava úplný originál, ktorý bol vyrobený len pre neho.“
[ad][/ad]Koronakríza
Počas koronakrízy, hlavne v čase prvej vlny, šili z 90 percent kapacít len rúška. Prispôsobenie sa nedostatkom trhu ovplyvnilo posun dodacej doby pôvodne ponúkaných výrobkov z tradičných päť týždňov na dlhšie obdobie. „Oslovili sme všetky zákazníčky, ktoré mali v tom čase objednávky a zisťovali, či sú ochotné čakať dlhšie v prípade, že začneme šiť rúška. Ich reakcia bola veľmi ľudská a ja som hrdá, že máme také zákazníčky – so všetkými sme sa dohodli na novom termíne. Ani jedna objednávka nebola zrušená. Všetky situáciu akceptovali a pomohli tak tým, ktorí rúška potrebovali.“
[ad2][/ad2](Veronika Uhrinová)