Betlehemské svetlo sa rozsvietilo aj v Dóme sv. Alžbety
Betlehemské svetlo svieti od nedele aj v košickom Dóme sv. Alžbety. Na úvod večernej omše ho do katedrály priniesli košickí skauti. Plamienkom z Betlehema kňaz zapálil štyri sviece na adventnom venci.
K symbolickému odovzdaniu plamienka z Betlehema verejnosti došlo počas víkendu na svätých omšiach vo viacerých mestách Slovenska. Po nich si mohli záujemcovia svetlo odpáliť a priniesť do svojich domovov.
Foto: TASR [ad][/ad]Vyše 250 miest
Roznášanie a odpaľovanie svetla je tento rok poznačené pandémiou ochorenia COVID-19 a protiepidemickými opatreniami.
„Na rozdiel od minulých rokov nie je možné odpáliť si ho na verejných priestranstvách, námestiach a podobne. Stiahli sme sa do kostolov, kde by malo byť možné odpáliť si ho pred alebo po svätej omši, prípadne aj inokedy. Momentálne máme na mape betlehemského svetla na webstránke www.betlehemskesvetlo.sk vyše 250 miest, kde je to možné,“ uviedla tajomníčka Rady pre rozvoj Slovenského skautingu Elena Michalčíková.
Dôležité je pritom dodržanie bezpečnostných a hygienických zásad a bezkontaktnosť. „Tiež ľudí prosíme, aby prišli iba vtedy, ak sú zdraví a nemajú žiadne nezvyčajné príznaky,“ uviedol hlavný koordinátor betlehemského svetla na Slovensku Marián Suvák.
V nedeľu sa podarilo betlehemské svetlo vyniesť aj na Lomnický štít do observatória Slovenskej akadémie vied (SAV), ktoré je najvyššie položeným pracoviskom a obývaným miestom na Slovensku.
Betlehemské svetlo sa odpaľuje z plamienka horiaceho v Bazilike Narodenia Pána v Betleheme, odkiaľ osobným odovzdávaním zo sviečky na sviečku putuje medzi miliónmi ľudí. Napĺňa tak svoje poslanie byť symbolom jednoty, nádeje, lásky a radostnej predzvesti Vianoc.
[article slug=”betlehemske-svetlo-sa-tento-rok-nebude-prevazat-vlakom-odpalit-sa-da-v-kostole”][/article](TASR)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Rezidentské parkovanie sa na sídlisku KVP od 1. marca nezavedie. Poslanci mestského zastupiteľstva svojim hlasovaním vyšli v ústrety petícii 1600 obyvateľov a ďalších nespokojných občanov, ktorí spochybnili pripravenosť mestskej časti spustiť nový systém. Pre tých, ktorí si už rezidentské karty na sídlisku KVP zakúpili, pripravuje Mesto Košice možnosť vrátenia peňazí alebo posunutia začiatku platnosti karty na nový termín.
Policajná inšpekcia potvrdila, že vyšetrovateľ špecializovaného tímu Veritas dnes v ranných hodinách vykonal rozsiahlu policajnú akciu pod názvom „Kajúcnik“, v rámci ktorej obvinil štyroch súčasných a dvoch bývalých policajtov a jednu civilnú osobu zo závažnej trestnej činnosti.
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.