Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach už rok pomáhajú slovenskému zdravotníctvu
Slovenskému zdravotníctvu sú nápomocní nielen študenti študijného programu Všeobecné lekárstvo a Zubné lekárstvo, ale aj študenti zdravotníckych odborov Ošetrovateľstvo, Fyzioterapia a Verejné zdravotníctvo. Až 170 študentov medicíny pomáha v UNLP Košice a vyše dvadsať nastúpilo v uplynulých dňoch do Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb.
[ad][/ad]Študenti vypomáhajú v rôznych zdravotníckych zariadeniach na východnom Slovensku, ale aj v iných mestách, odkiaľ pochádzajú, alebo realizujú odbery a vyhodnocujú antigénové testy v na mobilných odberových miestach, prípadne vypomáhajú v očkovacích centrách.
„Sme hrdí na všetkých našich študentov, ktorí v danej situácii rôznymi formami pomáhajú nemocniciam a odberovým miestam v rôznych kútoch Slovenska, keďže sa aktuálne učia dištančne z domu. Pre študentov je to príležitosť získať neoceniteľné skúsenosti z praxe, ale akiste je to pre nich aj psychicky náročné obdobie, keďže majú počas dňa online výučbu, a popoludní, v noci alebo cez víkendy pracujú, a to neraz fyzicky dosť náročne a s veľkým psychickým vypätím, keďže sa na kovidových oddeleniach stretávajú aj so smutnými osudmi a bezmocnosťou. Aj o tom je však každodenná práca lekárov a sestier. Držíme im všetkým palce v tejto veľkej škole života!“ konštatuje dekan Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach prof. MUDr. Daniel Pella, PhD.

> VIAC FOTO V GALÉRII <
Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach od svojho založenia v septembri 1948 pripravila na svoje budúce povolanie už vyše 12-tisíc úspešných absolventov. Od roku 1992 umožňuje absolvovať štúdium všeobecného lekárstva a zubného lekárstva aj v anglickom jazyku a túto možnosť využívajú v súčasnosti mladí ľudia z vyše 50 krajín sveta. Okrem doktorského štúdia v študijných programoch všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo v slovenskom a anglickom jazyku ponúka fakulta aj bakalárske a magisterské štúdium ošetrovateľstva, fyzioterapie a verejného zdravotníctva. Realizuje tiež postgraduálne vzdelávanie – doktorandské štúdium a ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov, vrátane špecializačného štúdia. Popri pedagogickej činnosti vyvíja bohaté vedecko-výskumné aktivity v rámci rôznych národných a medzinárodných projektov.
[ad3][/ad3](UPJŠ, bh, jl,red,foto: Archív študentov LF UPJŠ)
Odporúčané články

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

V priestoroch cementárne za obcou Turňa nad Bodvou v okrese Košice-okolie vypukol včera ráno požiar dopravníkového pásu. Hasiči z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Košice-okolie zasiahli krátko po piatej hodine, aby oheň skrotili. Zamestnanci firmy sa pred ich príchodom pokúsili požiar uhasiť práškovými hasiacimi prístrojmi.

Po najúspešnejšom roku vo svojej histórii pokračuje Letisko Košice v prekonávaní rekordov aj v roku 2025.