Kauza Sporoinvest oslobodením elánistu nekončí
Predajom majetku košického nebankového subjektu Sporoinvest pred jeho konkurzom nespáchal Ľubomír Horňák trestný čin, rozhodol okresný súd. Hudobníka skupiny Elán obžalovaného z poškodzovania veriteľov oslobodil.
Okolnosti, za ktorých podľa prokuratúry Horňák predal pod cenu hospodársky areál či príjem z predaja pozemkov nevložil do pokladne firmy, sú obchodno – právnymi vzťahmi, tvrdí súd.
“Len v krajnom prípade na ich riešenie možno využiť prostriedky trestného práva. Veritelia mali podať žalobu o neplatnosť zmlúv alebo vydanie veci,” povedal sudca Andrej Mitterpák.
Podľa neho obžalovaný sa nedopustil ani marenia konkurzu, keď na firmu nepodal návrh na konkurz, hoci jej záväzky boli oveľa vyššie ako majetok. “Oddialenie konkurzu neznamená, že bol zmarený,” povedal.
Chcel stavať nákupné centrum
Vyštudovaný teológ v záverečnej reči povedal, že po prevzatí extrémne zadĺženej firmy robil od prvej chvíle kroky na jej ozdravenie. Za perspektívny považoval najmä projekt nákupného a administratívneho centra v budove dnešného Daňového úradu na Rozvojovej ulici.
“Mali sme už vydané územné rozhodnutie. Som hlboko presvedčený, že jeho výstavbou by sme splatili všetky záväzky,” povedal. Tvrdil, že jeho plány mu prekazila polícia, ktorá zaistila účtovníctvo firmy a zablokovala účty.
Jeho advokátka odmietla aj to, že peniaze z predaja majetku Sporoinvestu použil na “presne nezistený účel”, ako tvrdila obžaloba. Podľa nej nimi vyplatil mzdy siedmim zamestnancom Sporoinvestu, ktorí mali dostať od 50 do 200-tisíc korún. “Aj oni boli veriteľmi spoločnosti a v konkurze by mali prednostné postavenie,” povedala.
Zatiaľ čo Horňák už pozná verdikt, proces s pôvodnými majiteľmi, od ktorých prevzal Sporoinvest v roku 2002, ani nezačal. Obžalobu z podvodu na zakladateľov nebankového subjektu Jozefa Vargu a Eduarda Puškáša dostal Špecializovaný trestný súd ešte v roku 2007.
Prípad súd trikrát vrátil
Najprv ju vrátil špeciálnej prokuratúre s tým, že boli porušené práva obžalovaných na obhajobu. Keď prišiel spis v roku 2011 na súd druhýkrát, prokurátor musel vyriešiť problém s trestne stíhaným znalcom, o ktorého posudok sa opiera obžaloba.
“Vo februári 2013 súd znova vrátil vec prokurátorovi na došetrenie, odvtedy ešte neprišla späť,” opísala aktuálny stav hovorkyňa Katarína Kudjaková.
Sporoinvest za desať mesiacov v roku 2001 a 2002 vyzbieral na základe zmlúv o pôžičke alebo tichom spoločenstve od dvanásťtisíc klientov 836 miliónov korún. Približne 560 miliónov im nevrátil.
Foto: rok
Odporúčané články
Košickí colníci odhalili na rýchlostnej ceste R4 pri Milhosti v smere z Maďarska na Slovensko dodávku plnú falzifikátov svetových značiek, zadržali tisíce kusov tovaru. TASR o tom informoval hovorca Finančnej správy (FS) SR Daniel Kováč.
Severná Kórea v sobotu 14. marca odpálila približne desať neidentifikovaných balistických rakiet smerom k Japonskému moru. Štarty zaznamenali armády v regióne vrátane ozbrojených síl Južnej Kórey a ministerstva obrany Japonska.
Mesto Košice, v spolupráci s Visit Košice a Creative Industry Košice, vyhlásilo začiatkom marca grantovú výzvu na rok 2026. V rámci nej sú otvorené dva programy.