Lexikón stmelil prapôvodných Košičanov
Riaditeľ Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach Ján Gašpar má zvláštneho koníčka. Od puberty vášnivo zbiera historické pohľadnice (nielen) Košíc, turistických sprievodcov, staré fotografie a dokumenty o slávnych i menej slávnych Košičanoch, košických uliciach či významných budovách…
VEĽKÉ UPRATOVANIE
Aj vďaka jeho rozsiahlej zbierke vznikol jedinečný Lexikón Košičanov. O monumentálne dielo, ktoré vyšlo v košickom vydavateľstve Equilibria v januári tohto roku, je obrovský záujem. Čitatelia už rozobrali takmer polovicu z tisícového nákladu.
“Pochopiteľne, že ako spoluautora ma to teší. Aj na základe našej knihy sa hlásia príbuzní osobností, nosia nám ďalšie materiály, fotografie, rozprávajú o svojich predkoch. Už na prezentáciu prišlo okolo tristo ľudí. Mám pocit, že sa nám podarilo znovu stmeliť prapôvodných Košičanov…“
Doma i vo svojej práci má stohy materiálov, blokov s poznámkami, nepreberné množstvo zvukových záznamov s výpoveďami potomkov Košičanov, ktorí v našom meste zanechali viac či menej hlbokú stopu. A stále pribúdajú ďalšie… Práca na lexikóne ho prinútila urobiť si konečne poriadok:
„Sám som sa už v tom množstve materiálu, ktorý som zozbieral počas celého života, len ťažko vedel orientovať. Keby som neurobil veľké upratovanie, asi by to všetko skončilo niekde v kontajneri. Do hrobu by som si to nezobral a moji blízki o to nemajú záujem.“
AKO MALÉ DIEŤA
Ján Gašpar sa podieľal ako autor a spoluautor na vydaní dovedna dvadsiatich kníh. Väčšinou o Košiciach a Košičanoch. Vydal publikácie o histórii košickej cyklistiky, turistiky, poľovníctva, lesníctva… Neutíchajúca vášeň ho však ženie stále dopredu. Snorí v archívoch, pátra v matrikách, hľadá stopy po našich predkoch na cintorínoch…
„Mám radosť ako malé dieťa, keď objavím niečo nové, napríklad portrét človeka, ktorého meno už pomaly nikomu nič nehovorí… V našom lexikóne je deväť desatín ľudí, osobností, o ktorých sa nikde nič nedočítate, ktoré sa v žiadnej inej publikácii neobjavili, na ktoré sa takmer zabudlo… V tom je prínos pre budúcnosť, pre dejiny, ďalšie generácie Košičanov…“
Úprimné nadšenie a radosť však kalí beznádej, koľko ľudí, ktorí tvorili dejiny nášho mesta, vzali svoje tajomstvá nenávratne na onen svet. “Čím viac viem, tým viac si uvedomujem, čo všetko ešte neviem…,” poznamená autor.
KNIHA ŽIVOTA
Ján Gašpar zásadne nečíta beletriu. Je to preňho strata času. Doma i v práci má však tony vlastných encyklopédií, lexikónov, literatúry faktu.Jeho knihou života je Detská encyklopédia.
“Dostal som ju na Ježiška, keď som mal päť rokov. Bolo to prvé vydanie z roku 1959. Nevedel som ešte čítať, ale totálne ma ohúrila svojimi ilustráciami. A keď som si ako malé dieťa dokázal sám prelúskať text, zistil som, aký je svet aj za hranicami môjho poznania pestrý. Vďaka nej som bol v triede stále najlepší v dejepise či zemepise. Táto famózna kniha predurčila môj vzťah k literatúre a zrejme aj môj život.”
Foto: Mikuláš Jesenský
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.