Počet úmrtí bol v marci najnižší za posledné štyri mesiace
Počet úmrtí na Slovensku bol v marci najnižší za posledné štyri mesiace. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslalo oddelenie komunikácie úradu. Napriek poklesu počtu úmrtí však nadúmrtnosť dosahovala 48 percent. V marci zároveň zomrelo o 52 percent dôchodcov viac než v uplynulých piatich rokoch. Celkovo na Slovensku v marci zomrelo 7 232 osôb.
Oproti februáru sa situácia zlepšila v piatich krajoch Slovenska, zhoršila sa v Trenčianskom, Žilinskom a Prešovskom kraji. Druhá vlna pandémie ochorenia COVID-19 tak negatívne ovplyvňovala štatistiky úmrtnosti šiesty mesiac za sebou. Nadúmrtnosť v porovnaní s januárom a februárom klesla, keď v januári dosahovala úroveň 75 percent, vo februári takmer 67 percent. Pokles zároveň nastal vo všetkých vekových skupinách. Vo vekovej skupine do 64 rokov zomrelo v marci 1 659 ľudí, nadúmrtnosť v porovnaní s priemerom predošlých piatich rokov bola vyššia o 36 percent. Oproti februáru klesla o 15 percent. V skupine ľudí nad 65 rokov zomrelo v marci o 52 percent osôb viac ako v predošlých rokoch. Dynamika nadúmrtnosti tejto vekovej skupiny výrazne klesla, keď vo februári dosahovala 72 percent, v januári to bolo až 86 percent. Celkovo v marci zomrelo 5,6 tisíca seniorov, čo je o približne 1 900 ľudí viac, ako je priemer za posledných päť rokov.
„Nadúmrtnosť v skupine mladších seniorov však po prvýkrát v tomto roku klesla pod hranicu 100 percent. V januári bola nadúmrtnosť 108 percent, vo februári 103 percent a v marci 87 percent. Situácia sa zlepšila aj v skupine starších seniorov vo veku 75 a viac rokov, z februárovej hodnoty nadúmrtnosti 59 percent na marcových 37 percent,“ priblížila Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.
V rámci samosprávnych krajov sa marcový nárast počtu úmrtí oproti predošlým piatim rokom pohyboval od 24 do 72 percent. Najhoršia situácia bola v Trenčianskom kraji. V marci v tomto kraji zomrelo o takmer 72 percent viac ľudí, ako bol priemer v predošlých piatich rokoch. Nasledoval Žilinský kraj s nárastom počtu zomretých voči priemeru skoro o 58 percent. Zároveň zaznamenal najvýraznejší rast miery nadúmrtnosti, keď vo februári bola nadúmrtnosť na úrovni 20 percent. Z kraja s najnižšou nadúmrtnosťou sa tak stal v priebehu jedného mesiaca kraj s druhou najvyššou nadúmrtnosťou.
V niektorých krajoch počas marca počet zomretých voči priemeru prudko klesol. Najmenšiu odchýlku od priemeru mal v marci Nitriansky kraj s mierou nadúmrtnosti 24 percent. Tento kraj súčasne zaznamenal najvýraznejší pozitívny posun, keď znížil mieru nadúmrtnosti až o 68 percentuálnych bodov, keďže nadúmrtnosť vo februári dosiahla 92 percent. Pozitívny vývoj zaznamenal tiež Bratislavský kraj, v marci v ňom zomrelo o 29 percent osôb viac ako pri päťročnom priemere. Aj tento región počas tretieho mesiaca dokázal prudko znížiť mieru nadúmrtnosti. Tá klesla o 50 percentuálnych bodov.
Zdroj: (SITA/jl)
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Vstúpiť do Diskusie
(0 komentárov)