Namiesto chemických tabliet, ktoré odporúča reklama, stačí zjesť denne jednu mrkvu
Na mrkve je najzdravší predovšetkým vysoký obsah betakaroténu, ktorý táto zelenina obsahuje vo veľkom množstve.
Karotenoidy a z nich hlavne betakarotén sú z hľadiska zdravotných účinkov mrkvy najcennejšími látkami.
Vitamín A
Z karotenoidov ľudské telo syntetizuje vitamín A, ktorý hrá najdôležitejšiu úlohu pri fungovaní imunitného systému. V lete sme atakovaní informáciami o nutnosti dostatočného príjmu betakaroténu, aby sa naša koža lepšie vyrovnávala s negatívnymi účinkami slnečného žiarenia. Namiesto chemických tabliet, ktoré odporúča reklama, stačí denne zjesť jednu mrkvu.
Šeroslepota
Už od najútlejšieho veku počúvame, že mrkva je dobrá na oči. V pozadí opäť stojí vitamín A, ktorého nedostatok v potrave sa prejavuje až šeroslepotou. Vitamín A sa v tyčinkách sietnice spája s bielkovinou opsín a vytvára očný purpur (rodopsin), látku nevyhnutnú pre videnie v noci. Pri nedostatku vitamínu A stačí opäť zjesť jednu mrkvu denne a videnie za tmy sa zlepší.
Dôležitý selén
Mrkva obsahuje aj významné množstvo selénu. Jeho nedostatok sa podpisuje na oslabení nervovej sústavy hlavne pri reakciách na stres, na nesprávnom fungovaní kardiovaskulárnej sústavy a na zníženej mužskej plodnosti. Na rozdiel od väčšiny prírodných potravín je mrkva zdravšia varená než surová. Surová mrkva má totiž tuhé bunkové steny, z ktorých telo dokáže premeniť na vitamín A iba 25 percent betakaroténu. Pri varení mrkvy sa steny buniek narušujú, a ak varenú mrkvu podávame ako súčasť jedla obsahujúceho tuk, dokáže telo vstrebať viac ako polovicu betakaroténu.
Ako liek
Varená mrkva v širokej škále kuchynských úprav je veľmi vhodnou potravinou pri pečeňovej diéte. Zabúdať by na ňu nemali ani tí, ktorí trpia reumatickými zápalmi kĺbov a močovými kameňmi. Ďalej sa odporúča pri liečbe ischemickej choroby srdca a hlavne pri liečbe následkov infarktu myokardu. Cenné látky z nej získavajú tehotné a dojčiace ženy.
Pre deti aj v kozmetike
Kaša z varenej mrkvy je vhodná na liečenie hnačky u malých detí, pretože im dodáva základné živiny a prírodné cukry. Zvonku je mrkvová šťava jemným prostriedkom na liečbu popálenín a vriedkov, zlepšuje aj vzhľad hlavne staršej a unavenej pleti. Čerstvo vylisovaná šťava se nechá pôsobiť približne desať minút a potom sa starostlivo z tváre opláchne.
Pozor na pesticídy
O mrkve je známe, že môže obsahovať jedovaté látky; nedávno sa pri bežnom testovaní v niektorých mrkvách našla neprijateľne vysoká hladina organofosforových pesticídov (na hubenie vošky mrkvovej). Ak ale mrkvu ošúpete a odkrojíte jej hornú časť, zbavíme sa prakticky všetkých zvyškov týchto látok.
Tip na rýchly recept: Glazovaná mrkva v mede
Postup: Očistenú mrkvu pokrájame na polovice, dáme do trochu osolenej vriacej vody a 3 - 4 minúty ju varíme na prudkom ohni. Potom mrkvu rýchlo blanšírujeme - pod ľadovou vodou ju necháme úplne vychladnúť. Na panvici rozpustíme kúsok masla a prudko mrkvu opečieme. Potom ju jemne osolíme, okoreníme a zalejeme lyžicou medu. Opekáme tak, aby sa všetka mrkva obalila v mede. Tak bude glazovaná mrkva hotová. Jemne ju obracačkou pootáčame, aby sa nepolámala. V mede ju smažíme asi 1 - 2 minúty. Glazovanú mrkvu v mede ozdobíme petržlenovou vňaťou.
Potrebujeme: - mrkvu - maslo - med - soľ - mleté čierne korenie - petržlenovú vňať na ozdobu
Foto: Shutterstock