Slováci preferujú flexibilitu pracovného času, ale dôležitá je pre nich aj výška základnej mzdy
Na výšku mzdy sa kladie väčší dôraz mimo Bratislavy.
Flexibilita pracovného času, možnosť si ho plánovať a riadiť a výška základného platu sú dva najdôležitejšie faktory pre výber vyhovujúcej práce i dlhodobú spokojnosť zamestnancov na Slovensku v rôznych vekových skupinách.
Vyplýva to z prieskumu PwC Workforce Study 2020, ktorý sa uskutočnil v septembri 2020 až januári 2021 na vzorke viac ako 50-tisíc respondentov v 11 krajinách. Na Slovensku sa do prieskumu zapojilo 1 806 zamestnancov a študentov zo všetkých regiónov, pričom najväčšie zastúpenie mal Bratislavský kraj.
Muži sú viac technicky orientovaní
Zamestnanci na Slovensku a v Maďarsku bez ohľadu na vek preferujú najmä možnosť mať pod kontrolou svoj pracovný čas, jeho stabilitu a predvídateľnosť, ktorá im umožňuje zabezpečiť rovnováhu medzi pracovným a osobným životom v dlhodobom horizonte.
Až 95 percent respondentov uviedlo flexibilitu pracovného času medzi prvými piatimi najdôležitejšími kritériami z celkových 55. Na druhej strane rebríčka medzi najmenej významnými preferenciami sa nachádza diverzita a inklúzia spoločne so sociálne prospešnými a dobrovoľníckymi aktivitami. Tieto dve kritériá majú minimálny vplyv na spokojnosť všetkých vekových skupín na Slovensku.
Základné preferencie mužov a žien sa od seba výrazne neodlišujú. Flexibilita pracovného času, výška základného platu a povýšenie na základe výkonu a jasne stanovených pravidiel sú prioritou bez ohľadu na pohlavie. Výsledky prieskumu, naopak, potvrdzujú stereotyp, že muži sú viac technicky orientovaní ako ženy.
Práca z domu nie je až tak atraktívna
Mužská časť populácie je viac zameraná na technológie, ich dostupnosť a tým aj rozvoj technických a digitálnych zručností. Pre ženy je dostupnosť najnovších technológií v práci druhoradá. Medzi prioritami žien sa nachádzajú vzťahy s priamym nadriadeným a kolegami, dôvera v rámci tímu, otvorená a úprimná komunikácia.
Výška základného platu je podľa výsledkov prieskumu na Slovensku stále rozhodujúce kritérium. Výrazne väčší dôraz na plat je vyšší v krajoch a mestách mimo Bratislavy.
Naopak, možnosť práce z domu ako pracovná preferencia je v regiónoch mimo Bratislavy umiestnená nižšie, na čo má vplyv i povaha práce, ktorú ľudia v regiónoch vykonávajú. Na Slovensku stále prevažujú výrobné spoločnosti, kde je prítomnosť zamestnancov v práci pre jej výkon nevyhnutná.
Zdroj: Webnoviny.sk
Odporúčané články
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Vstúpiť do Diskusie
(0 komentárov)