Kvet zmijovca smrdí, hľuza je však veľmi užitočná
Zmijovec konjakový nemá nič spoločné ani s hadmi, ani s koňakom. Poznať ho však môžete pod mnohými inými názvami, napr. diablov jazyk, či áronova palica.
Zázračný glukomanán Odborne sa táto rastlina nazýva Amorphophallus konjac K. Koch a jej veľké hľuzy sú jedlé – ako varená koreňová zelenina nahradí zemiaky, alebo sa z nich získava škrob. Čo je na na nich úžasné? Obsahujú glukomanán, o ktorom desiatky štúdií preukázali, že viaže tuk a preukázateľne pomáha znižovať váhu.
Keďže sme chceli zistiť viac, opýtali sme sa na túto rastlinu farmaceutky PharmDr. Martiny Šutorovej.
Odkiaľ pochádza
Táto trváca rastlina pochádza z juhovýchodnej Ázie. Pestuje sa aj u nás ako okrasná. Z mohutnej hľuzy s priemerom do 30 cm vyrastá vzpriamená byľ vysoká asi 1,3 m, ktorá je na jar zdobená veľmi zaujímavým kvetom. Ten tvorí tmavočervený kalich obklopujúci šúľok dlhý 10-55 cm. Jeho negatívnou vlastnosťou je nepríjemný zápach pripomínajúci pokazené mäso, pomocou ktorého sa rastlina snaží prilákať hmyz na opelenie. Po odkvitnutí podzemok opäť raší stvol a ten vytvára bohatú listovú korunu pripomínajúcu otvorený dáždnik. Vzhľadom k tomu, že jeho domovom boli tropické dažďové lesy, najviac sa mu darí v tienistom prostredí a pôde bohatej na humus.
Poznali ju už dávno
Túto rastlinu veľmi dobre poznali už domorodí obyvatelia Číny. S obľubou ju používali pri liečbe kašľa, astmy, popálenín, prietrží, na tlmenie bolesti prsníkov, pri hematologických problémoch a na hojenie rôznych kožných defektov. Zvyčajne sa využívali umyté a olúpané hľuzy (podzemné časti), ktoré sa následne krájali na plátky, sušili a mleli. Takto spracovaná rastlina bola pripravená na výrobu múky, tofu, cestovín, koláčov alebo gélu. Gél bol v tradičnej čínskej medicíne používaný na detoxikáciu, potlačenie rastu nádorov, skvapalňovanie hlienov a na liečbu zápalov povrchových žíl. Konjaková múka je považovaná za mimoriadne zdravú zložku potravy a dodnes je súčasťou mnohých pokrmov nielen v Číne, ale aj v Japonsku a Kórei.
Dôležitá hľuza
Predmetom zberu je už spomínaná hľuza. Hlavnou účinnou látkou je vo vode rozpustný polysacharid glukomanán. Okrem veľkého množstva škrobu ďalej obsahuje ß-karotén, vitamíny skupiny B a nechýbajú ani minerálne látky. Glukomanán je rastlinná vláknina pektínového typu. Vo vode vytvára veľmi viskózne roztoky, ktorých viskozita klesá pozvoľna v závislosti na čase. V praxi to znamená, že v žalúdku viaže vodu a ďalšie prijaté tekutiny, čím svoj objem mnohonásobne zväčší. Napučí, vytvorí sa gél, ktorý pokryje žalúdočnú sliznicu a sliznicu čreva a tým znižuje pocit hladu.
Spomaľovaním vyprázdňovania žalúdka a navodením pocitu sýtosti je preto veľmi vhodný pri problémoch s nadváhou, na udržiavanie telesnej hmotnosti a ako súčasť redukčných diét. Prispieva k znižovaniu hladiny cholesterolu a zvýšeniu hladiny HDL cholesterolu. Glukomanán bol skúmaný aj pre svoj prebiotický účinok. Priaznivo podporoval rast a aktivitu prirodzenej črevnej mikroflóry, vrátane bifidobaktérií a lactobacilov.
Ako sa užíva
Dávkovanie prípravkov s obsahom glukomanánu je závislé od zdravotnej indikácie, používajú sa dávky od 1-13 g denne. Komisia Európskej únie (EFSA) vo svojom Nariadení 433/2012 schválila pre glukomanán dve zdravotné tvrdenia, a to, že glukomanán prispieva k znižovaniu hmotnosti a k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi. Pri obvykle odporúčaných dávkach nebolo v žiadnej zo štúdii zaznamenané významné zníženie vstrebávania vitamínov a minerálov potrebných pre zachovanie zdravia, avšak môže znižovať biologickú dostupnosť ďalších perorálne prijímaných liekov. Preto sa odporúča ich podávanie minimálne 1 hodinu pred, alebo 4 hodiny po podaní glukomanánu.
Nie pre všetkých
Vzhľadom k potenciálnej schopnosti znižovať hladinu cukru v krvi, by pacienti trpiaci diabetom mali byť pri jeho užívaní obzvlášť opatrní. Informácie o používaní v priebehu tehotenstva a dojčenia sú neúplné, preto sa jeho užívanie u tehotných a dojčiacich žien a detí mladších ako 5 rokov neodporúča. Medzi možné nežiaduce účinky patrí hnačka, plynatosť a nadúvanie.
Pre zdravie i pleť
Výživové doplnky obsahujúce glukomanán sú najčastejšie vo forme prášku, tabliet alebo kapsúl. Na celom svete sa používajú pri liečbe obezity, proti zápche, na znižovanie hladiny cholesterolu a pri diabete II typu. Dôležité je, že tieto prípravky užívajte spolu s dostatočným množstvom tekutín, aby nedošlo k upchatiu niektorej časti tráviaceho traktu. Okrem využitia v zdravotníctve v ostatnom období nachádza svoje uplatnenie aj v kozmetike. Konjaková hubka je vhodná najmä na čistenie citlivej pleti, má upokojujúce účinky a zmierňuje prejavy akné.
Foto: shutterstock
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.