Dokument vlna vs. breh triumfoval v Plzni
V 80. rokoch sa stretla na pražskej FAMU skupina ôsmich mladých slovenských fotografov.
Mená Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga a Peter Župník, bez rozdielu, sú dnes vo svete fotografie ikonami. Už počas štúdia nevdojak vytvorili fenomén, ktorý odborníci pomenovali Nová slovenská vlna.
VLNA
Keď mal začiatkom roka v Tabačke premiéru dokument Vlna vs. breh, nik nemohol tušiť, s akým ohlasom sa stretne. O výnimočnej skupine fotografov ho natočil jeden zo slávneho okteta Martin Štrba. Je to prvý režisérsky počin skvelého kameramana, nositeľa Českých levov za kameru vo filme Je třeba zabít Sekala (1999) a za najlepší výtvarný počin vo filme Anděl Exit (2000).
„Myšlienka vo mne dozrievala dlhší čas. Stimulom bola výstava venovaná Slovenskej novej vlne pri príležitosti znovuotvorenia Domu fotografie v Prahe koncom roku 2013. Bola to obrovská udalosť, tam sme sa opäť stretli,“ povedal pre košice:dnes Martin Štrba.
Košická premiéra v pravom slova zmysle česko-slovenského filmu mala svoje špecifikum. Rudo Prekop, Jano Pavlík, Kamil Varga a Peter Župník sú absolventmi tunajšej umeleckej priemyslovky. Všetci vyšli spod rúk fotografa – učiteľa Zdena Smieška.
BREH
Režisérsky debut slovenského kameramana Martina Štrbu Vlna vs. breh získal minulý týždeň na 28. ročníku festivalu Finále Plzeň hlavnú cenu Zlatý ledňáček za najlepší dokument.
Do tejto súťažnej kategórie bolo prihlásených rekordných 86 českých a slovenských dokumentov, z ktorých nakoniec sedemnásť získalo nomináciu. Medzinárodná porota s predsedajúcim režisérom Robertom Kirchhoffom film označila a ocenila ako „osobnú a zároveň generačnú výpoveď o vášni, umení a živote”.
ZÁJAZD
„Bez našich slovenských „klukov“ by nič také nevzniklo. Pre mňa je to úžasná pocta,“ povedal pre košice:dnes Martin Štrba. „Mám pocit, že sa nám podarilo urobiť niečo, čo má presah aj do iných teritórií. A dúfam, že tento triumf otvorí filmu cestu aj do zahraničia.“ Jedným z „protagonistov“ je Košičan Rudo Prekop, vedúci ateliéru fotografie na pražskej FAMU.
„V tomto projekte som len jeden zo siedmich plus jedného účastníkov zájazdu, pretože Jano Pavlík sa na ňom zúčastnil, žiaľ, už len transcendentálne,“ usmieva sa Rudo. „Všetko má na svedomí Martin, ktorý je autor scenára, kameraman a režisér v jednej osobe. Film som videl tri a polkrát a zakaždým som sa veľmi dobre bavil… Stále som ale netušil, či je to zábava len pre mňa, alebo aj pre bežných divákov. Ocenenie je práve tou spätnou väzbou, ktorá mi chýbala…“
Foto: uszz.sk
Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.