Česko opäť zaradilo Slovensko medzi červené krajiny. Čo musíte splniť pri vstupe do krajiny?
Od 10. mája stačil na cestovanie do ČR len negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín, alebo negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín.
Slovenská republika je s platnosťou od pondelka 17. mája v Českej republike zaradená medzi červené krajiny s vysokým rizikom nákazy. Od pondelka 10. mája bola pritom SR zaradená medzi oranžové krajiny. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR o tom informuje na svojej webovej stránke.
Od 10. mája stačil na cestovanie do ČR len negatívny antigénový odpoved nie starší ako 24 hodín, alebo negatívny PCR odpoved nie starší ako 72 hodín. Podľa štátneho tajomníka rezortu diplomacie Martina Klusa (SaS) je opätovné zaradenie Slovenska medzi červené krajiny len dočasné.
„Je to spôsobené metodikou a dátami Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, z ktorých česká strana vychádza. A tam je Slovensko v jednom z parametrov stále ešte v ‘červenej’ kategórii,“ uviedol Klus vo svojom profile na sociálnej sieti. Aj preto túto novinku považuje štátny tajomník len za dočasnú záležitosť.
V praxi to znamená, že na vstup do ČR je potrebný buď negatívny antigénový odpoved nie starší ako 24 hodín alebo negatívny PCR odpoved nie starší ako 72 hodín. Povinné je aj vyplnenie príjazdového formuláru, ktorý je potrebné poslať príslušnej krajskej hygienickej stanici.
V platnosti ostáva aj povinná karanténa, ktorú je možné do piatich dní ukončiť negatívnym výsledkom ďalšieho RT-PCR testu na vlastné náklady.
Zdroj: Webnoviny.sk (bh)
Odporúčané články
Vo štvrtok 7. novembra 2024 sa uzavrela tohtoročná sezóna v Komunitnej záhrade Denného centra na Laboreckej ulici v Košiciach. Nadšenci záhradníctva sa zhromaždili, aby vykonali posledné práce na zazimovanie záhrady.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Vstúpiť do Diskusie
(0 komentárov)