Slováci už nemusia pri vstupe do Rakúska absolvovať karanténu, problémom môže byť potvrdenie
Od 19. mája tak Slovákom stačí potvrdenie o testovaní, zaočkovaní proti koronavírusu alebo o prekonaní ochorenia.
Pri vstupe do Rakúska nebude od stredy 19. mája pre Slovákov povinná karanténa. Rakúsko totiž Slovensko zaradilo do zoznamu krajín skupiny A, pri ktorej sa karanténa nevyžaduje. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS).
Od 19. mája tak pre vstup do Rakúska zo Slovenska stačí potvrdenie o testovaní, zaočkovaní proti koronavírusu alebo o prekonaní ochorenia COVID-19. Ak by pri sebe občania Slovenska požadovaný dokument nemali, dostanú 24 hodín na to, aby si antigénový alebo PCR odpoved dali urobiť.
Pozitívna novinka
„To, čo sa teda po novom mení a je tou pozitívnou novinkou, je, že odpadá povinná karanténa, ako aj doteraz uplatňované špeciálne výnimky či kategórie občanov, ktoré mohli vstúpiť do Rakúska bez nutnosti ísť do karantény,“ uviedol štátny tajomník.
Klus dodal, že potvrdenia o zaočkovaní či prekonaní choroby a testovaní musia byť v nemeckom alebo anglickom jazyku. Rovnako aj potvrdenia o prekonaní choroby.
Dúfa v odstránenie problému
„Žiaľ, pre nejednotnosť potvrdení na slovenskej strane toto môže byť problém práve pre našich občanov, ktorí dostávajú rôzne potvrdenia v slovenskom jazyku,“ štátny tajomník dúfa, že tento problém sa do pár hodín podarí odstrániť.
Štátny tajomník dodáva, že Rakúsko akceptuje potvrdenie o očkovaní vakcínami, ktoré schválila Európska lieková agentúra. Výnimkou je čínska vakcína Sinopharm. Ruskú vakcínu Sputnik V uznávať nebude.
Zdroj: Webnoviny.sk (jl)
Odporúčané články
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Vážna dopravná nehoda sa dnes odohrala na ceste medzi Veľkým Folkmárom a obcou Košická Belá. Incident, ktorý dočasne obmedzil dopravu v oboch smeroch, sa stal približne kilometer pred prameňom sv. Gregora.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.