Slovensko podáva Bielorusku pomocnú ruku, vyčlenilo sa vyše 100-tisíc eur, udelili sa aj štipendiá pre študentov
Podpora občianskej spoločnosti v Bielorusku je zakotvená v koncepčnom dokumente o zahraničnej a európskej politike Slovenska.
Finančné príspevky bieloruskej občianskej spoločnosti boli poskytnuté prostredníctvom nástrojov rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky.
Slúžili na podporu projektov budovania nezávislej žurnalistiky, na podporu obetí represálií vo forme príspevku na právnu pomoc a na zdravotnú a psychologickú starostlivosť.
Vyplýva to z materiálu Informácia o použití Fondu na podporu bieloruskej občianskej spoločnosti, ktorý vláda na svojom stredajšom rokovaní vzala na vedomie.
V pomoci budú pokračovať
Z dokumentu vyplýva, že z Fondu na podporu bieloruskej občianskej spoločnosti v nadväznosti na udalosti po neslobodných, nedemokratických a zmanipulovaných prezidentských voľbách v Bielorusku 9. augusta 2020 bolo dohromady vyčlenených 119 185 eur.
„Okrem finančných príspevkov bolo udelených 20 štipendií študentom z Bieloruska Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR v úzkej koordinácii so slovenskými verejnými vysokými školami,“ uvádza sa v materiáli. Rezorty školstva a diplomacia sa zaväzujú, že v pomoci občianskej spoločnosti v Bielorusku budú pokračovať.
Materiál tiež uvádza, že podpora občianskej spoločnosti v Bielorusku je aj súčasťou Zamerania dvojstrannej rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky na rok 2021, ktoré bolo schválené 13.januára 2021 uznesením vlády.
Podpora je zakotvená v dokumente
„Podpora bieloruskej občianskej spoločnosti je tiež zakotvená v koncepčnom dokumente Zahraničná a európska politika Slovenskej republiky v roku 2021,“ konštatuje sa v materiáli.
Ďalej z neho vyplýva, že vláda SR bude aj naďalej viesť aktívnu politiku vo vzťahu k Bielorusku s dôrazom na to, aby jeho občania získali možnosť skutočne slobodnej voľby ich najvyšších politických predstaviteľov.
Zdroj: Webnoviny.sk (bh)
Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.