Počas letných dní stavte na ovocie a zeleninu
Máme tu najslnečnejšie obdobie v roku. Náš organizmus ovplyvňujú vysoké teploty a nízka vlhkosť vzduchu. Preto je potrebné, aby sme k letnému počasiu prispôsobili aj náš jedálny lístok. Okrem pravidelného pitného režimu si doprajte ľahšiu stravu s nižšou energetickou hodnotou.
Výživná strava počas leta
Príjem potravín by mal byť vyvážený a pestrý. Vaša strava by preto mala obsahovať dostatočné množstvo zeleniny, ovocia či celozrnného pečiva. Odpustite si tučné, vyprážané a mastné jedlá, ktoré váš organizmus viac zaťažia ako povzbudia do ďalšej činnosti. Skúste ich vymeniť za sezónne šalátiky, ktoré vás zasýtia a dodajú potrebné množstvo výživných látok a energie.
Vitamín A nielen na oči, ale aj pokožku
V lete konzumujte najmä sezónnu zeleninu a ovocie. Vo vašich záhradkách či na pultoch v obchodoch ich nájdete v hojnom počte. Obsahujú množstvo tekutín, vitamínov a minerálnych látok, ktoré sa slnečným žiarením v tele rýchlo spotrebujú, a preto je ich potrebné dopĺňať. V tomto ročnom období nezabudnite na vitamín A, ktorý je dôležitý pre pokožku, ako aj imunitu. Počas slnečných dní chráni organizmus pred vírusovými ochoreniami, infekciami a je základom pre tvorbu fotosenzitívneho pigmentu dôležitého pre zrak. Vitamín A sa nachádza v mrkve, paradajkách, marhuliach či malinách. Samotná mrkva nie je však dobrá len na oči, ale aj na pokožku, ktorá je pôsobením slnečného žiarenia v lete často vysušená. V starom Ríme bola považovaná za kráľovnú medzi zeleninami. Už vtedy vedeli, že má pozitívne účinky skoro pre celý organizmus. Prospievala tráveniu a dobrej nálade. Ženy si ju dokonca krájali do kúpeľa, pre krajšiu a hebkejšiu pokožku.
Céčko je dôležité po celý rok
Podobne ako v iných ročných obdobiach, tak aj v tom najslnečnejšom je podstatný vitamín C, ktorý pôsobí ako prevencia proti rôznym chorobám a posilňuje náš imunitný systém. Človek aj počas letných dní môže ľahko ochorieť. Siahnite preto po čerstvom ovocí a zelenine, ktoré tento vitamín obsahujú. Nájdete ho napríklad v ríbezliach, citrusovom ovocí, kiwi, ale aj v zelenine ako kaleráb, karfiol alebo kel.
Vitamín D zo slnka a na tanieri
Aj keď leto nie je práve tým ročným obdobím, keď trpíme najväčším nedostatok vitamínu D, nemali by sme ho podceňovať. Väčší čas z dňa trávime v uzatvorených budovách, čím nemáme možnosť získať dostatočné množstvo tohto slnečného vitamínu. Najlepším spôsobom mimo opaľovania je konzumácia mliečnych výrobkov, vajíčok a rýb.
S béčkom na dovolenku
Skupina vitamínov B je nevyhnutným zdrojom energie v našom tele. Ich nedostatok sa môže prejaviť v podobe ekzémov, akné, aftov, ale aj vyčerpanosti, nespavosti a k nechuti k vykonávaniu akejkoľvek aktivity. Ďalším prejavom ich absencie sú tráviace ťažkosti, ktoré sa prejavujú najmä na letných dovolenkách. Nezabudnite preto konzumovať živočíšne produkty, mliečne výrobky, strukoviny či orechy.
Nezabudnite na pitný režim
Počas vysokých teplôt nezabúdajte na príjem tekutín. Voda je jednou zo základných potrieb pre život človeka. Odporúčanou dávkou počas leta sú minimálne 3 litre. Vyhnite sa príjmu presladených nápojov a doprajte si radšej čistú a pramenistú vodu.
Stavte na sezónnosť
O tom, že ovocie a zelenina je pre nás vitamínovou bombou, niet pochýb. Doprajte si preto aj vy počas letného obdobia sezónne potraviny, ktoré nájdete na pultoch v obchodoch alebo vo vašich záhradkách.
Jahoda: Kráľovná medzi ovocím
Jahody sa nazývajú aj kráľovné ovocia a lásky. Sú sladké a osviežujúce, majú nízky obsah prírodného cukru. Sú teda chutné a nepriberá sa z nich. Obsahujú množstvo vitamínu C, dokonca viac ako citrón alebo pomaranč. Sú bohaté na železo, a preto sú vhodnou voľbou, ak trpíte chudokrvnosťou. Obsahujú 90 % vody, preto nielen zasýtia, ale sú nápomocné aj v boji proti obličkovým a močovým ťažkostiam.
Hrášok: Malý zázrak v záhradke
Hrášok je zeleninou, ktorú v záhradkách nájdete počas celého leta. Má vynikajúcu vlastnosť, a to rýchlo rásť
a dozrievať. Tento malý zázrak je hotovou vitamínovou bombou. Obsahuje množstvo karoténu, vitamínu C, horčíka, vápnika a draslíka. Tieto čarovné guľôčky dodávajú pevnosť našim kostiam a spevňujú svalovú hmotu.
Drobné ovocie: Nenáročné a chutné
Pestovanie drobného ovocia je u nás obľúbenou záľubou. Nepotrebuje veľa starostlivosti a môžeme ho priamo konzumovať. Černice slúžia ako podpora nášho imunitného systému, znižujú stres a urýchľujú metabolizmus. Maliny zase znižujú krvný tlak a liečia časté bolesti hrdla.
Cuketa: Pri chudnutí a detoxikácii
Cuketa patrí k najzdravším druhom zeleniny. Je málo kalorická a obsahujem množstvo vody. Odporúča sa ju konzumovať pri chudnutí alebo detoxikácii organizmu. Je vhodnou potravinou v boji proti cukrovke a pri problémoch s trávením.
Zásady na stravovanie počas leta
- Dajte prednosť ľahším jedlám, napríklad šalátom bez majonézy a dresingov;
- Konzumujte zeleninu a ovocie vo väčšom množstve;
- Skúste sa vyvarovať mastným a tučným jedlám. Obmedzte preto vyprážanie;
- Horúčavy vedú k strate vody v organizme. Dopĺňajte, preto tekutiny pravidelne;
- Uprednostnite radšej menšie porcie a viackrát denne. Budete tak mať viac energie;
- Obmedzte pitie alkoholických nápojov, kávy a silných čajov. Sú močopudné a ich konzumáciou dochádza k strate tekutín;
- Nezabúdajte na dostatočný príjem vitamínov;
- Ak počas leta nemáte chuť do jedla, nenúťte sa. Organizmus si vyžiada toľko, koľko potrebuje.
Vedeli ste?
V lete si dajte pozor na dostatočnú hygienu pri príprave, skladovaní a manipulácii s jedlom a nápojmi. Počas dovolenky v prímorských či exotických oblastiach buďte ostražití, čo sa týka surovej zeleniny a ovocia. Siahnite radšej po takých druhoch, ktoré sa dajú ošúpať či inak očistiť. Pozor aj na konzumáciu mäsových a vaječných pokrmov, ktoré nie sú dostatočne tepelne upravené. Pite iba zaručene pitnú vodu alebo vodu balenú vo fľašiach.