Tieto ochorenie číhajú na ženy hlavne počas leta
Prázdninové cesty, mokré plavky, tesný, nepriedušný odev, vysoká teplota, potenie, pocity „zaparenia” sú dôvodom na množenie kvasiniek, ktoré sú pôvodcom ženských problémov.
„Mykóza je kvasinkové ochorenie, ktoré je jedným z najčastejších príčin vaginálneho výtoku. V 90 percentách je príčinou pleseň Candida albicans,“ hovorí MUDr. Erik Dosedla, primár Gynekologicko – pôrodníckej kliniky Nemocnice Košice – Šaca.
Mykózy obľubujú teplo a vlhko. K ich vzniku prispieva aj zmena pH v pošve. Normálne pH je okolo 5,5, ale pri jeho poklese pod 4,5 dochádza k prepuknutiu vaginálnej mykózy. To znamená, že kyslejšie pH majú plesňové ochorenia radšej. Na vznik mykóz sú ženy náchylnejšie nielen pri kúpaní vo vode termálnych kúpalísk, ale aj v chlórovanej vode.
Kvasinky majú rady cukry
Ako hovorí MUDr. Dosedla, mykózy spôsobuje nerovnováha ženských pohlavných hormónov (estrogénov) pri užívaní niektorých liekov, v tehotenstve, po pôrode a pri dojčení. Okrem toho majú kvasinky veľmi rady zvýšenú ponuku cukrov, ako je tomu najmä pri cukrovke.
„Prejavom mykotického zápalu pošvy je hustý až tvarohovitý, belavý výtok, svrbenie alebo pálenie a začervenanie. Plodnosť ženy ovplyvnená nie je. Medzi príznaky vaginálnej mykózy patria aj nepríjemné pocity pri močení.“
Kúpanie a slnenie
„Najvhodnejšia na kúpanie je určite morská voda. Vďaka svojim zložkám má blahodarné účinky na zdravie. Pri kúpaní v mori nehrozí vaginálna mykóza,“ hovorí gynekológ, ktorý upozorňuje, že po kúpaní je dôležité sa osprchovať a dôkladne osušiť.
Ženy by si mali vymeniť mokré plavky za priedušné bavlnené oblečenie. Pozor aj na slnenie, pokožka v oblasti rozkroku je jemná, citlivá, a preto sa vôbec neodporúča opaľovanie týchto oblastí.
Leto a tehotenstvo
„Mykóza v tehotnosti nie je nebezpečná pre matku a plod, ale pri pôrode je vhodné pošvu vhodne dezinfikovať, aby nedošlo k nákaze dieťaťa,“ hovorí Dr. Dosedla.
„V liečbe sa uplatňujú režimové opatrenia (nízkosacharidová diéta, bavlnená spodná bielizeň), lokálna liečba v podobe pošvových tabliet, krémov alebo výplachov. V prípade chronických recidivujúcich mykóz sa využíva systémová tabletková liečba.“
Tehotenstvo nie je choroba
MUDr. Dosedla hovorí, že tehotné ženy sa môžu kúpať rovnako ako ostatné ženy. Ideálne je pre budúce mamičky kúpanie v slanej morskej vode. Obzvlášť však treba dávať pozor na kvalitu vody a jej teplotu. Studená voda nie je pre ženy veľmi vhodná.
Foto: Shutterstock