Gyula Kosice po prvý raz doma
Máloktorý umelec sa hlási k svojmu rodnému mestu tak, ako košický rodák, svetoznámy výtvarník Gyula Kosice. Vlastným menom Ferdinand Fallik sa narodil v Košiciach v roku 1924, ale domov našiel v Argentíne, kam s ním ako štvorročným emigrovali rodičia. Tvoril a preslávil sa však pod umeleckým menom, v ktorom nesie názov svojho rodiska.
Jeho umenie i meno bolo väčšine Košičanov dlhé roky neznáme. Do povedomia širšej verejnosti v rodnom meste sa dostal až v roku 2013 v rámci príprav na titul Európske hlavné mesto kultúry. Gyula Kosice sa stal sa jednou zo štyroch kľúčových osobností, ktoré predstavovali Košice ako európsku kultúrnu metropolu. Až teraz sa však podarilo, aby mal v svojom rodnom meste prvú samostatnú výstavu. Pod názvom Hydrokinetik je prístupná verejnosti od dnešného dňa do 6. marca 2016 vo Východoslovenskej galérii.
Sťahovanie z Bratislavy
Výstava je reinštaláciou prvej prezentácie Gyulu Kosice v rámci strednej Európy, ktorá bola do 24. januára v Galérii mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci. „Faktom ale je, že doma v Košiciach ho predstavujeme po prvýkrát. Obe výstavy sú súčasťou projektu Henkel Slovensko, ktorý umožňuje spoznať slovenské osobnosti, úspešné na umeleckom poli v zahraničí,“ povedal pre košice:dnes kurátor výstavy Vladimír Beskid. Pripomenul však, že návštevníci by nemali očakávať veľkú retrospektívu jeho tvorby. „Je to síce komplexnejšia, ale komorná prehliadka 27 sochárskych realizácií a objektov,“ spresnil V. Beskid, ktorý je zároveň autorom 130-stranovej publikácie o Gyulovi Kosice.
Gyula Kosice bol jedným zo zakladateľov abstraktného nefiguratívneho umenia v Latinskej Amerike, kde je považovaný za spoluzakladateľa op-artu a hydrokinetizmu. Zaujímavý životný príbeh umelca si prečítajte v zajtrajšom vydaní košice:dnes.
Diela aj z Centra G. Pompidoua v Paríži
Výstava približuje osobitosť myslenia výtvarníka a prináša základný obrys vývoja jeho tvorby od prvých geometrických prác v hnutí Madí, cez koncept Hydropriestorového mesta až po súčasnú tvorbu. Výnimočné diela na výstavu Hydrokinetik zapožičali prestížne Centrum Georgesa Pompidou v Paríži, múzeá a galérie v Grenobli, Lyone a Győri a súkromní zberatelia.
Foto: foto: dokumentačné centrum VSG
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.