Spotrebiteľské úvery po novom
Prvého apríla tohto roku vstúpila do platnosti novela zákona o spotrebiteľských úveroch. Preto sme sa v Národnej banke Slovenska (NBS) informovali, kto môže poskytovať spotrebiteľské úvery, čo občan potrebuje, aby mohol dostať úver a aké nástrahy na bežných ľudí pri žiadaní o úver číhajú.
„Od 1. septembra môžu poskytovať spotrebiteľské úvery len veritelia, ktorým Národná banka Slovenska udelila povolenie,“ dozvedeli sme sa od Martiny Solčányiovej, hovorkyne NBS. „Občan by nemal uzatvoriť zmluvu so spoločnosťou, ktorá od NBS nemá povolenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov. Zároveň by mal danú skutočnosť oznámiť orgánom činným v trestnom konaní.“
Povolenie
„Zmluvy o spotrebiteľskom úvere, ktoré uzatvorí subjekt bez povolenia na poskytovanie spotrebiteľských úverov, sú zo zákona neplatné,“ upozorňuje hovorkyňa. „V tomto prípade je spotrebiteľ povinný vrátiť len skutočne požičané peniaze bez úrokov a poplatkov, v dohodnutých splátkach a v lehote splatnosti. Zoznam veriteľov (nebankových spoločností) je zverejnený na internetovej stránke NBS. Priebežne ho aktualizujeme.“
Úrokové sadzby
Úrokové sadzby na úvery poskytované spotrebiteľom sú regulované Občianskym zákonníkom a vykonávacím nariadením vlády. Je ustanovená tzv. maximálna výška odplaty za úver/pôžičku, ktorá zahŕňa úrok a všetky ostatné poplatky. Maximálna výška sa odvíja od priemerných výšok ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN) za úvery, ktoré poskytujú banky na Slovensku a je dvojnásobkom tejto priemernej výšky. Táto hodnota sa sleduje za jednotlivé druhy úverov a mení sa štvrťročne. Údaje o priemernej RPMN nájdete na internetovej stránke NBS. Momentálne sa RPMN pohybuje vo výške okolo 12 percent.
Čo potrebujete
„Ak spotrebiteľ žiada o úver, tak veriteľ (aj nebanková spoločnosť) od neho môže žiadať doklad o tom, aký má príjem a môže tiež zisťovať, aké sú jeho výdavky na domácnosť. Zmyslom je preveriť, či žiadateľ bude schopný úver splácať, lebo veriteľ nemôže poskytnúť úver, ak zistí, že žiadateľ by ho nebol schopný splácať. Veriteľ bude mať pri spotrebiteľských úveroch od októbra tiež povinnosť nahliadnuť do tzv. úverového registra (register neplatičov) s cieľom zistiť, či žiadateľ riadne spláca, resp. splácal, svoje predchádzajúce úvery. Banky takéto preverovanie robia už niekoľko rokov,“ povedala hovorkyňa.
Na čo si dať pozor
„Žiadateľ o úver by si mal zistiť, či spoločnosť, ktorá mu poskytuje spotrebiteľský úver, je v zozname veriteľov (nebankových spoločností), ktorí majú od NBS povolenie,“ upozorňuje Martina Solčányiová.
„Odporúčame nebrať si úver od spoločnosti, ktorá od vás chce vopred nejaké peniaze za to, že vám úver poskytne, odmieta vám dať návrh zmluvy a obchodných podmienok alebo ak v zmluve a obchodných podmienkach nájdete vysoké a viacnásobné sankcie za nesplácanie.“
Foto 1: Shutterstock
Fofo 2: NBS